لطفاً صبر کنید ...

وبلاگ جی مد

اخبار ، آموزش ، اطلاع از امکانات جدید ، مقالات ، موفقیت ها و ... را در وبلاگ جی مد بخوانید.
دستگاه سی تی اسکن

مقطع‌ نگاری رایانه‌ای یا برش‌ نگاری رایانه‌ ای یا توموگرافی رایانه‌ ای (به انگلیسی: Computed Tomography) یا به اصطلاح سی تی اسکن ( CT SCAN )، روشی نوین است که در علوم تشخیصی در فیزیک پزشکی کاربرد تحقیقاتی و درمانی فراوانی دارد . در این روش، کالبد انسان یا دیگر جانوران به صورت لایه‌ به‌ لایه برانداز (اسکن) می‌شود و بدین ترتیب بخش‌های درونی بدن نیز برای پزشکان قابل رؤیت می‌گردد. امروزه فناوری سی تی اسکن در بیمارستان‌ها و مراکز پژوهشی در سرتاسر دنیا (از جمله در ایران) کاربرد وسیع دارند .

مشاهده کامل نوشته

آشنایی با دستگاه تصویربرداری ام آر آی ( MRI )

دستگاه تصویربرداری MRI

ام‌آرآی (MRI) که مخفف عبارت ( Magnetic Resonance Imaging) است و تصویرسازی تشدید مغناطیسی نامیده می‌شود، روشی پرتونگارانه در تصویربرداری تشخیصی پزشکی و دامپزشکی است که در دهه‌های اخیر بسیار فراگیر شده‌است و بر اساس رزنانس مغناطیسی هسته است. سیستم های ام آر آی امروزه غالباً دارای قدرت میدانهای ۰/۲، ۱، ۱/۵، و ۳ تسلا می‌ باشند . در ایالات متحده آمریکا بیمارستان‌ها و مراکز خدمات بهداشتی اجازه استفاده از سیستم‌های تا ۴ تسلا را نیز برای یک بیمار دارند. اما از چهار تسلا به بالا صرفاً جنبه و کاربردهای تحقیقاتی دارد. . بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های دستگاه های تصویربرداری MRI امروزه شرکت‌های زیمنس (آلمان)، جی‌ای (آمریکا)، توشیبا (ژاپن)، و فیلیپس (هلند) می‌باشند.

مشاهده کامل نوشته

فتال مانیتورینگ (جنین یاب) fetal monitoring

فتال مانیتورینگ

اولین گزارش در مورد کاربرد بالینی فتال مانیتورینگ الکترونیکی جنین، در سال ۱۹۷۰ انتشار یافت. دو پزشک با نام های Paul و Hom در بیمارستان New Haven Yale آمریکا،  ۶% از ۴۵۶۱ زایمان انجام شده در آن بیمارستان را در طول مراقبت های بارداری از زایمان، تحت مانیتور قرار دادند و نتیجه گرفتند که: فتال مانیتورینگ الکترونیکی در زایمان های عارضه دار، مفید است. در اوایل، فتال مانیتور الکترونیکی ضربان قلب جنین، بیشتر در حاملگی عارضه دار مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما به تدریج در اغلب حاملگی ها نیز کاربرد یافت. در سال ۱۹۷۸ تخمین زده شد که تقریباَ دو-سوم از زنان آمریکایی در حین زایمان، تحت فتال مانیتور الکترونیکی قرار گرفته اند.در سال ۱۹۹۳ ،۷۸%زنان آمریکایی در حین زایمان ، مانیتور شدند و امروزه بهره گیری از تکنیک مانیتورینگ قلب جنین در طول مراقبت های قبل از زایمان، در بخش های زایمانی بیمارستان ها و مراکز درمانی، تقریباَ اجتناب ناپذیر و امری اساسی دراداره ی یک پروسه ی زایمانی، برای پرسنل مربوطه می باشد.

مشاهده کامل نوشته

ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی چیست ؟

ونتیلاتور - تنفس مصنوعی

 

دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور ( Medical ventilator) دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که به‌طور موقت یا دائم دچار مشکلات تنفسی هستند انجام می‌دهد. به عبارت دیگر در ریه می‌ دمد و درنگ می‌ کند و بازدم خودبخود انجام می‌ شود. آغاز تهویهٔ مصنوعی با لوله گذاری تراشه فراهم می‌شود. پس از آن با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته که امروزه تحت کنترل ریز پردازنده ها هستند . تنفس مصنوعی برای بیمار شروع می‌ شود . كار ونتیلاتور وارد كردن هوا به درون شش ها با استفاده از یك سری محاسبات كه میزان تركیب اندازه های مختلف فشار و اكسیژن را در هوای ورودی به شش ها تنظیم می كند.هم چنین میتوان سرعت تنفس.حجم ومقدار مواد مصرفی را تغییر داد.

مشاهده کامل نوشته

الکتروکاردیوگراف

 

الکتروکاردیوگرام( Electrocardiogram) یا نوار قلب به نمودار ثبت‌شدهٔ تغییرات پتانسیل الکتریکی ناشی از تحریک عضله قلب گفته می‌شود. معمولاً با مخفف ECG یا EKG (مورد دوم مخفف کلمهٔ آلمانی Elektrokardiogramm) مشخص می‌ شود. . دستگاه الکتروکاردیوگراف، این نمودار را برروی نوار کاغذیِ خط‌کشی‌ شده‌ای که ویژهٔ این کار است، به‌طور پیوسته ضبط می‌کند. اطلاعاتی که روی الکتروکاردیوگرام ضبط می‌شود نشان‌ دهندهٔ امواج الکتریکی محرک قلب است. این امواج نمایشگر مراحل مختلف تحریکات قلبی هستند.

مشاهده کامل نوشته
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران