لطفاً صبر کنید ...

وبلاگ جی مد

اخبار ، آموزش ، اطلاع از امکانات جدید ، مقالات ، موفقیت ها و ... را در وبلاگ جی مد بخوانید.

تأیید رسمی آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا

مرگ سالانه بیش از 4هزار و 400شهروند در تهران و بیش از 3هزار و 200نفر در مشهد و 2هزار و 700نفر را در اصفهان به کام خود می‌کشد.آمارهای اعلام نشده در سایر شهرهای دیگر نیز بیانگر بروز یک فاجعه زیست‌محیطی در شهرهای بزرگ کشور است. اما همین که هوای این شهر کمی به شرایط سالم نزدیک می‌شود، آلودگی هوا نیز فراموش می‌شود و بحران هر ساله این شهر رنگ می‌بازد.

 

 

به گزارش همشهری، هوای روزهای پایانی بهمن‌ماه به لطف بادها کمی از شرایط بحران خارج شده است و تهرانی‌ها روزهای سراسر دود و مه را به فراموشی سپرده‌اند. مرکز کنترل کیفیت هوای تهران نیز شرایط هوای پایتخت را ناسالم اعلام کرد که با وزش باد عصرگاهی به‌تدریج هوای پایتخت تمیزتر شد. اما

مشاهده کامل نوشته

استفاده از اکسیژن در خواب

هر فردی در حین خواب متفاوت نفس می کشد. وقتی خواب هستید، بدن آرام می شود، تنفس خیلی کم عمق تر شده و در هر تنفس هوای کمتری داخل می دهید. این موضوع برای افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) و یا سایر بیماری های ریوی خطرناک است. بسیاری از این افراد برای جلوگیری از مشکلات تنفسی حین خواب به بالش تکیه می دهند در حالی که این کار کمکی به این مشکل نمی کند.

مشاهده کامل نوشته

مگنتو تراپی(مغناطیس درمانی)

تأثیر درمانی مغناطیس از زمان هیپوکرات در طب باستانی شناخته شده و کاربرد داشته است. میدان های مغناطیسی در زندگی انسان نقش مهمی دارند و این نقش زمانی قابل درک است که بدانیم زمین خود یک مغناطیس بزرگ میباشد.با عبور جریان از یک سیستم، در اطراف آن میدان مغناطیسی تشکیل می شود. این میدان به شکل دایره است و شدت آن قابل اندازه گیری می باشد. در واقع چگالی شدت میدان مغناطیسی از خطوط نیروی مغناطیسی در اطراف و مرکز سیستم یا بوبین ایجاد می شود که آن را با واحد Gauss یا Tesla اندازه می گیرند.استفاده از مگنت تراپی(مغناطیس تراپی) از قرن 17 در دنیا مورد توجه و مطالعه بوده است.. این شیوه درمانی بر این اساس استوار است که همه چیز در ماهیت الکتریکی هستند. با توجه به اینکه غشای سلول و تمام عناصر داخل سلول دارای بار الکتریکی و مغناطیسی هستند.

مشاهده کامل نوشته

دیالیز و همودیالیز

دیالیز به انگلیسیdialysis) تراکافت( فرآیندی است که در آن ترکیب مواد حل شونده در یک محلول با در معرض قرار گرفتن با محلول دیگر که از طریق غشای نیمه تراوا از هم جدا شده‌اند، تغییر می‌کند. مولکولهای آب و مواد با وزن مولکولی کم می‌توانند از منافذ غشا عبور کرده ولی مواد با وزن مولکولی زیاد مانند پروتئینها نمی‌توانند عبور کنند. دیالیز در تصفیه خون بیماران دچار نارسایی کلیه استفاده می‌شود.دیالیز (تراکافت) در مبتلایان به نارسایی حاد کلیه وقتی سطح نیتروژن اوره در سرم خون(BUN) به ۱۰۰–۷۰ میلیگرم در دسی‌لیتر می‌رسد یا هنگامی که کلیرانس کراتینین به کمتر از ۲۰–۱۵ میلی‌لیتر در دقیقه کاهش می‌یابد، شروع می‌شود. به مجموعه نشانه‌ها و علایمی که به علت آثار سمی افزایش مواد نیتروژنی و دیگر مواد زاید در خون ایجاد می‌شود، سندرم اورهمی‌گویند. وضعیت عقلانی و روانی این بیماران تغییر می‌کند و عاقبت دچار گیجی شده و نهایتاً به اغما می‌روند. سندرم اورمی هنگامی قابل پیش بینی است که کلیرانس کراتینین از ۱۰ میلی‌لیتر در دقیقه به ازای ۱٫۷۳ متر مربع سطح بدن کمتر شود.در دیالیز (تراکافت) انتخاب روش درمانی از بین همودیالیز، دیالیز صفاقی یا دیالیز پیوسته آهسته صورت می‌گیرد. 

مشاهده کامل نوشته

 نوار مغز موارد غیرطبیعی را در امواج مغزی یا فعالیت الکتریکی این عضو آشکار می‌سازد. در زمان گرفتن نوار، الکترودها که از صفحات کوچک فلزی تشکیل شده و به سیم‌های باریکی متصل هستند، روی پوست سر قرار داده می‌شوند. این الکترودها شارژهای الکتریکی کوچکی را که در اثر فعالیت سلول‌های مغزی تشکیل می‌شوند، آشکار می‌کنند.. نوار مغزی یک روش سالم و بدون درد برای ثبت عملکرد مغز می باشد ، بدون اینکه به بی هوشی یا بی حسی نیاز باشد. این عمل یک روش خوب جهت بررسی کلی از عملکرد مغز می باشد و می تواند نمایشی از مراحل رشد باشد. روش الکتروانسفالوگرافی معمولاً توسط یک متخصص کاملاً آموزش دیده به نام نوروفیزیولوژیست انجام می‌شود.

مشاهده کامل نوشته