لطفاً صبر کنید ...

وبلاگ جی مد

اخبار ، آموزش ، اطلاع از امکانات جدید ، مقالات ، موفقیت ها و ... را در وبلاگ جی مد بخوانید.

جراحان رباتیک قادر به استفاده از ابزار بسیار ظریف بر روی انگشتان دست خود هستند که میزان دقت جراحی را بالا برده و درصد قابل توجهی از خطاهای انسانی را کاهش داده و می‌توانند سطح مراقبت‌های بهداشتی در قرن 21 را ایمن و کارآمدتر کنند.

 

مشاهده کامل نوشته

با پیشرفت جوامع و افزایش کیفیت بهداشت و درمان ، شاهد بالا رفتن روز به روز شمار افراد مسن در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه هستیم. این آمار رو به رشد موجب شده است تا همیشه نظام سلامت کشورها نسبت به نیاز سالمندان عقب تر باشد و به همین خاطر عده ای تحت عنوان پروژه Teki دست به دامان فناوری شده اند تا بخشی از مشکلات را بر طرف کنند.

 

مشاهده کامل نوشته

 

هولتر مانتیتور، نوعی الکتروکاردیوگرام (نوار قلبی برای ثبت ضربان قلب) است که برای پایش و ردیابی مداوم ضربان قلب به مدت 24 ساعت یا بیشتر استفاده می‌شود. نوع استاندارد یا «خوابیده» نوار قلبی، یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌هایی است که برای ارزیابی ضربان قلب به کار گرفته می‌شود. در این روش، الکترودها (برچسب‌های کوچک و پلاستیکی) در محل‌های خاصی روی قفسه سینه و شکم قرار می‌گیرند. وقتی الکترودها با سیم‌ها به ماشین نوار قلب متصل می‌شوند، فعالیت الکتریکی قلب اندازه‌گیری شده، تفسیر می‌شود و درنهایت برای اطلاعات پزشک و مداخلات بعدی چاپ می‌شود.
زمانی که علایمی، مانند سرگیجه، غش کردن، کاهش فشار خون، خستگی طولانی‌مدت و تپش قلب، بدون آنکه تشخیص مشخصی داشته باشند و در نوار قلب استاندارد هم مشکلی یافت نشود، رخ دهد، پزشک می‌تواند با درخواست انجام هولتر مانیتور، ضربان قلب را برای مدت طولانی‌تری مورد ارزیابی قرار دهد. ریتم‌های غیرطبیعی قلب (تحت عنوان دیس‌ریتمی و آریتمی) که باعث بروز علایم فوق می‌شوند، ممکن است به‌طور تناوبی ایجاد شده یا شرایط خاصی باعث به وجود آمدن آنها ‌شوند، مانند استرس. نامنظمی ضربان قلب که در اثر استرس ایجاد می‌شود، ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد و در نوار قلب استاندارد قابل مشاهده نباشند، بنابراین با درخواست انجام هولتر مانیتور، امکان بررسی بهتر هرگونه ضربان غیرطبیعی قلب یا ریتم‌هایی که باعث ایجاد علایم می‌شوند، فراهم می‌شود. هولتر مانیتور به‌طور مداوم به مدت 24 تا 48 ساعت ضربان قلب را ثبت می‌کند.
بعضی از انواع هولتر مانیتور ممکن است به‌طور مداوم ضربان قلب را ثبت کنند، اما می‌توانند هرگونه حادثه‌ای را نیز به ‌طور اختصاصی پایش کنند، فقط کافی است با شروع علائم آن را فعال کنید. قبل از شروع این روش، شما دستورالعمل‌های مربوطه را دریافت می‌کنید که در آنها توضیح داده شده برای چه مدت هولتر مانیتور به شما متصل خواهد بود، چگونه فعالیت‌های روزمره خود و علائم را طی این پروسه یادداشت کنید، نحوه مراقبت شخصی و فعالیت‌ها چگونه باشد، مثلا چگونه وقتی دستگاه به شما متصل است، آن را خشک نگاه دارید.

مشاهده کامل نوشته

همگن سازی (Hemogenization) به معنای همگن و یکدست نمودن ذرات درون یک مخلوط شیمیایی است و در آزمایشگاه به مفهوم همگن نمودن (هموژنیزه کردن) ذرات مواد شیمیایی می‌باشد.

 

مشاهده کامل نوشته

اگر چه سابقه علم اندازه گیری و کالیبراسیون به قدیمی ترین تمدن های بشری باز می گردد اما با تغییر نوع روابط بین کشورها نسبت به زمان قدیم و گسترش این ارتباطات از سال 1875 به بعد سیستم جهانی اندازه گیری به صورت یکسان از طرف اکثر کشورها و رفته رفته تمامی آنها پذیرفته شد. بنابراین با هماهنگ شدن این نظام ، ‌ضرورت به وجود آمدن زبانی مشترک در این رابطه نیز آشکار شد. مفاهیم ذکر شده در ادامه مباحث به عنوان کلید واژه های این زبان مشترک ، برقراری ارتباط با سایر اقوام و ملیت ها را امکان پذیر می سازد.

 

مشاهده کامل نوشته