لطفاً صبر کنید ...

وبلاگ جی مد

اخبار ، آموزش ، اطلاع از امکانات جدید ، مقالات ، موفقیت ها و ... را در وبلاگ جی مد بخوانید.

آشنایی با دستگاه چشم پزشکی پنتاکم (pentacam)

 

پنتاکم ‌ابزاری بسیار ارزشمند برای ارزیابی بیماران برای تصحیح بیماری چشم است. در صورتی که فرد تصاویر دور یا نزدیک یا هر دو را تار ببیند و لیکن با استفاده از عینک یا لنز تماسی این تصاویر واضح و روشن باشد ، این فرد دارای عیب انکساری در چشم بوده و نیاز به معاینه چشم دارد.

مشاهده کامل نوشته

سایبرنایف ( CyberKnife ) چیست و چه کاربردی دارد ؟

چند سالی بیش نیست که دنیای پزشکی با آمدن ربات فوق پیشرفته به مقابله با یکی از کشتنده ترین بیماری ها به نام سرطان پرداخته است . با سایبرنایف (CyberKnife ) بسیاری از تومور های سرطانی که هیچ گاه امید درمانی برای آنها وجود نداشته درمان می شوند و بدون شک یک جایگزین بسیار مناسب تری برای عمل های جراحی یا انجام شیمی درمانی میباشد . همچنین در بعضی مواقع تومور در نقاطی قرار میگیرند که دست جراح به آنها نمی رسد و این درحالی است که به راحتی با این ربات قابل درمان می باشند . رباتی که با بکار بردن به روز ترین تکنولوژی های پزشکی روز دنیا یعنی رادیو سر جری یا جراحی رادیویی به یکی از پیشرفته ترین دستگاه های پزشکی تبدیل شده . سایبرنایف یا چاقوی سایبری نامیست که بر این ربات فوق پیشرفته گذاشته اند .امروزه استفاده از دستگاه هایی با جراحی های غیر تهاجمی ( رادیو سرجری استریو تاکتیک ) بسیار مورد استقبال دانش پزشکی قرار گرفته است . سایبرنایف نیز یک روبات جراح با سیستم غیر تهاجمی است که از یک شتاب دهنده خطی با وزن سبک نصب شده بر روی یک ربات و یک جفت دوربین اشعه ایکس تشکیل شده است . عملکرد این ربات فوق پیشرفته در درمان بیماری سرطان به گونه ای بوده که میتوان به جرات این ربات را معجزه ای در علم مهندسی تجهیزات و ربات های پزشکی دانست . مطالب گفته شده در رابطه با این بیماری اهمیت بسیار بالا به وجود این دستگاه صحه میگذارد . دستگاهی که با اینکه بیش از ۱۳ سال از ساخت اولیه آن میگذرد و بیش از ۲۰ کشور جهان و ۱۷۰ مرکز فوق تخصصی سرطان از این تکنولوژی برای درمان انواع تومورهای سرطانی استفاده میشود اما متاسفانه در کشور ما که یکی از مشتری های ثابت این بیماری کشنده است پزشکان آشنایی چندانی با این تکنولوژی بسیار مهم ندارند.

 

مشاهده کامل نوشته

 

خوابیدن با یک دستگاه حجیم به همراه لوله برای بسیاری از افراد اصلاً راحت نیست و نسبت پذیرش درمان توسط این روش بسیار پایین است.هم اکنون یک تیم از طریق سایت ایندگوگو مشغول جمع آوری هزینه برای تهیه کردن وسیله ای است که در اصل یک ماشین CPAP است که کلاً به شکل مینیاتوری در آمده و آنقدر کوچک است که به داخل بینی می چسبد. به طور قطع ،ما چندان باور نداریم که وسیله ای به این کوچکی توان باطری و کارایی لازم را داشته باشد تا درمان توسط CPAP را در سرتاسر شب ارائه کند.با این حال طراحان دستگاه ایرینگ بر این باورند که تکنولوژی زیر بنایی که از قبل وجود داشته این کار را ممکن می سازد این تیم قصد دارد که بر دستگاه های دمنده ی معروف که از نیروی کمی برای وارد کردن هوا به داخل  حفره های بینی استفاده میکند تکیه کند و اینکه چه باطری هایی می توانند برای انجام کار در تمام طول شب شارژ کافی داشته باشند .   از آنجاییکه این تیم تا کنون موفق شده بیشتر از نیم میلیون دلار در سایت ایند گوگو فراهم کند ، واضح است امید بسیاری وجود دارد که این امر تحقق یابد.

مشاهده کامل نوشته

سی تی اسکن باعث آسیب سلولی بیمار می شود ...

 

افرادی که تحت درمان با سی تی اسکن قرار می گیرند، دچار آسیب های سلولی می شوند. براساس نتایج یک مطالعه جدید، آسیب سلولی ناشی از سی تی اسکن در بیماران ممکن است به بروز سرطان و یا مشکلات دیگر سلامتی منجر شود.

مشاهده کامل نوشته

 

مقطع نگاری به کمک تشعشع پوزیترون است. در این روش سیستم از تعداد زیادی آشکارساز جرقه‌ای،که بیمار را احاطه کرده‌اند، ساخته شده است.از طرفی می دانیم که به دنبال نابودی یک پوزیترون و یک الکترون، دو فوتون با انرژی ۵۱۱ کیلو الکترون ولت، در دو راستای مخالف، صادر می‌شوند. در روش مقطع نگاری به کمک تشعشع پوزیترون،اطلاعات نقش شده لازم برای بازسازی تصویر، بر اساس کشف همزمان دو فوتون مذکور،روی آشکارساز، بدست می‌آیند. مزیت عمده این روش تصویربرداری، گرفتن تصویر از عملکرد(function) و فیزیولوژی می‌باشد.در این روش ابتدا ماده پرتودارو، بوسیله تزریق یا تنفس وارد بدن می‌شود. بعد از مدت زمان کمی که بر حسب نوع پرتو داروی استفاده شده، متفاوت می‌باشد، پرتوداروی استفاده شده،در عضو هدف تجمع پیدا می‌کند (نوع پرتو دارو را بر این اساس انتخاب می‌کنیم که، عملکرد کدام عضو، مدنظر ماست.) پرتودارو، شامل رادیونوکلوئید (تابش کننده پوزیترون) است که بوسیله یک حامل وارد بدن می‌شود. بعد از تجمع رادیو ایزوتوپ در ناحیه هدف، رادیو ایزوتوپ تجزیه شده و ذرات پوزیترون تابش می‌کند. پوزیترون‌ها با الکترون ترکیب شده، پدیده نابودی، رخ می‌دهد. در این رخداد، دو فوتون گاما با زاویه ۱۸۰ درجه، تابش می‌شوند. هر فوتون ۵۱۱ کیلوالکترون ولت انرژی دارد. در صورتی که در دو آشکارساز مقابل هم، دو فوتون بصورت همزمان یا اختلاف زمانی در حد چند نانوثانیه، ثبت شوند، به اصطلاح رایج، یک "رخداد صحیح" بوجود آمده است. این دو ثبت که در مقابل هم واقع شده‌اند، تشکیل یک خط می‌دهند (line of response). مجموعه این رخدادها، در آشکار ساز، توزیع پرتودارو را نشان می‌دهند. در نتیجه ناحیه دقیق تجمع و مصرف پرتو دارو، اطلاعات فیزیولوژیکی از عضو مورد نظر را می‌دهد. برای نمونه اگر هدف مطالعه مغز باشد، از پرتوداروی حاوی گلوکز (که در فعالیتهای مغزی مصرف می‌شود )استفاده می‌کنند و توسط تصویر گرفته شده، ناحیه‌های فعال در مغز، در طی فعالیتی خاص مثل گوش دادن به موسیقی مورد مطالعه، مشخص می‌شوند.

مشاهده کامل نوشته