جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

کلاه هوشمند سونی به کمک جراحی لاپاراسکوپی می آید

روش جراحى لاپاراسکوپى امروزه به پزشکان این اجازه را مى دهد تا با ایجاد حفره هایى ریز بر روى سطح پوست و ارسال دوربین و ابزارهای جراحی کوچک ، فرایند را به صورت بسته کنترل کنند. در این متد بدون اینکه روی سطح پوست اثر چندانی از برش و بقیه باقی بماند ، اندام هاى داخلى (معمولا اندام هاى داخل حفره هاى شکم) به راحتى توسط پزشک مورد عمل جراحى قرار مى گیرند. بسته بودن جراحى و خونریزى هاى بسیار کم باعث شده تا این روش به عنوان گامی بزرگ در جراحى محسوب شود.

در همین راستا ، شرکت سونى یک کلاه هوشمند مجهز به صفحه نمایشگر سه بعدى با عنوان HMM-3000MT ارائه نموده که پیشرفته ترین تکنولوژى موجود در روش جراحى لاپاراسکوپى محسوب مى شود. براى مثال جراحى هایى شبیه خارج کردن آپاندیس ، کیسه صفرا ، برخى از تومورها و غدد خوش خیم بیشتر با این متد توصیه مى شود.


محصول جدید شرکت سونى مجهز به دو صفحه نمایش OLED است و مى تواند از آن چیزى که در داخل بدن بیمار تحت جراحى قرار مى گیرد ، تصویرى با کیفیت HD به صورت سه بعدى ، شفاف و واضح تهیه کند. همچنین وجود یک شکاف در قسمت انتهاى این کلاه به پزشک جراح این امکان را مى دهد تا فضاى خارج (مثلا وضعیت بیرونى شکم بیمار و یا دست دیگر پزشکان همکار) را هم در میدان دید خود داشته باشد.

از دیگر امکانات این محصول مى توان به قابلیت تصویر در تصویر روی نمایشگر شبیه به تمامى تلویزیون ها و انتخاب میان حالت دوبعدی و سه بعدی اشاره کرد. همچنین تصاویر را می توان به چپ و راست چرخاند یا آنها را با چرخش ۱۸۰ درجه ای وارونه کرد.


از طرفی این کلاه پزشکی قابلیت اتصال همزمان چندین دوربین اندوسکوپی را هم دارد. این محصول در حال حاضر در ژاپن مورد تأیید قرار گرفته و قرار است روز اول آگوست رسماً معرفى و روانه اتاق هاى جراحى شود.


قیمت حدودى ۱۵۰۰ دلار براى این کلاه پزشکى هوشمند تخمین زده شده است. به نظر مى رسد تحولات دنیاى پزشکى و وسایل هوشمند آن روز به روز تشخیص و درمان ها را آسانتر مى کنند.

(لاپاروسکوپی عملی است که برای دیدن اعضای داخل شکم بکار میرود. وسیله نازکی بنام لاپاروسکوپ از طریق ایجاد برش کوچکی در زیر ناف وارد بدن شده و امکان انجام معاینه و در صورت لزوم عمل را بدون نیاز به ایجاد برش بزرگ فراهم می آورد.)

 

نظرات کاربران

ثبت نظر شما