جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

60 درصد تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور از خارج وارد می شود

سرطان پوست-غیرتهاجمی

دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: 60 درصد تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور از خارج تأمین می شود. رضا کمپانی به سابقه تأسیس اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران اشاره کرد و افزود: این اتحادیه از شش سال پیش در کشور تأسیس شده است.وی همچنین اظهارداشت: هم اکنون 25 شرکت بزرگ تولیدکننده تجهیزات پزشکی عضو این اتحادیه است و 80 درصد صادرات تجهیزات پزشکی نیز از طریق این شرکتها صورت می گیرد.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی با تاکید بر اینکه صادرات محصولات ایرانی به روش های مختلف انجام می گیرد ، گفت : انتقال دانش فناوری و راه اندازی خطوط تولید در کشورهای مختلف با سرمایه گذاری نمایندگان محلی از جمله روش های صادرات محصولات در حوزه تجهیزات پزشکی است.وی با اشاره به اینکه صنعت تجهیزات پزشکی در کشور صنعتی جوان است ، افزود : هم اکنون عمر این صنعت به 20 سال می رسد. در حال حاضر 30 تا 40 درصد تجهیزات پزشکی کشور به وسیله تولید کنندگان داخلی تأمین می شود و ارزش این میزان تجهیزات تولید داخلی 400 میلیون دلار است. ایران در سال گذشته 879 میلیون دلار واردات تجهیزات پزشکی داشته است، این میزان نسبت به سال 93 که 1.2 میلیارد دلار بوده کاهش چشمگیری نشان می دهد اما در این حال ایران وابستگی زیادی به واردات این تجهیزات دارد.
دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی با تاکید بر اینکه اختراعات به تنهایی قابلیت درآمدزایی ندارد ، گفت : در بسیاری از دانشگاه های دنیا برای تولید تجهیزات پیشرفته رشته ای با عنوان مدیریت تحقیق و توسعه ارائه می شود . مدیریت تحقیق و توسعه شرط توفیق در تجاری سازی به ویژه تجهیزات پزشکی است . تجاری سازی بخش مهمی از فرآیند نوآوری است و هیچ فناوری و محصولی بدون تجاری سازی با موفقیت وارد بازار نخواهد شد.

رضا کمپانی اظهار داشت : ایجاد بسترهایی برای عرضه دانش و تکنولوژی علاوه بر فراهم آوردن ارزشهای اقتصادی قابل توجه برای سازمانها منجر به رشد اقتصادی و تکنولوژیک جامعه می شود.وی در ادامه استانداردسازی را از دیگر راهکارهای موفقیت مخترعان در تولید تجهیزات پزشکی دانست و ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از تجهیزات ساخته شده در داخل فاقد استاندارد است.
وی در پایان نبود آزمایشگاه های مرجع مناسب برای تجهیزات پزشکی و دارویی را از دیگر چالشهای موجود در کشور دانست و یادآور شد : نقش و اهمیت آزمایشگاه های مرجع در صنعت تجهیزات پزشکی غیر قابل انکار است.

نظرات کاربران

ثبت نظر شما