جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

آشنایی با دستگاه هولتر فشارخون و موارد استفاده آن

هولتر فشار خون به روشی گفته می شود که در آن دستگاه فشارسنجی ویژه و مخصوص که توسط کامپیوتر پزشک برنامه ریزی می‌شود و در فواصل تعیین شده درحالیکه شما به فعالیت های معمول روزمره مشغول هستید فشار خون و ضربان قلب شما را اندازه گیری می‌کند. این وسیله شامل دستگاه اندازه‌گیری فشار، بازوبند اندازه‌گیری فشار یا همان کاف، یک لوله و کیف نگهدارنده است. در انواع جدیدتر این دستگاه، لوله پلاستیکی بلند حذف‌شده و دستگاه اندازه‌گیری فشار نیز کوچک‌تر شده و روی کاف سوار شده‌است و عملا همراه بودن دستگاه را بسیار آسان‌تر کرده‌است.

چرا من به یک مانیتور 24 ساعته نیاز دارم؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد. هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است.

با اندازه گیری فشار خون خود در فواصل منظم 24 ساعته، پزشک شما قادر است تصاویری روشن از نحوه تغییر فشار خون شما در طول روز داشته باشد. دلایل متعددی برای این کار وجود دارد. پزشک ممکن است به دنبال ارزیابی میزان فشار خون شما در کلینیک و یا منزل باشد. همچنین از دیگر مزیت های این دستگاه فشار خون این است که پزشک  شما اثربخشی داروهای مصرفی را به طور دقیق تری ارزیابی می کند، تا مطمئن شود فشار خون شما در طول روز کنترل می شود. آنها ممکن است بخواهند ببینند آیا فشار خون شما در شب دچار تغییر می شود یا خیر. در این صورت، ممکن است لازم باشد داروهای خود را تغییر دهید.

در اغلب موارد نظارت بر فشار خون متحرک، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد.تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

اندازه و وزن دستگاه تقریبا برابر با گوشی موبایل یا رادیوی قابل حمل است و از زیر لباس و یا بازو به مددجو وصل می شود. ممکن است متخصص قلب و عروق به شما پیشنهاد دهد که ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشار خون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد. هیچگونه محدودیتی در فعالیت های معمول نمی دهد. دستگاه با دمیدن هوا در بازوبند از طریق لوله پلاستیکی و خالی کردن تدریجی آن ،فشارخون را در فواصل معینی در طول روز و شب اندازه گیری می کند. 

مزایای هولتر در چیست؟

 • سنجش چندین باره فشار شریانی
 • اجتناب از خطا ها یا تشخیص های نادرست احتمالی
 • همزمان با اینکه بیمار فعالیت های معمول خود را انجام می دهد، فشار خون او در شب و روز سنجش می شود.
 • ارزیابی ریتم شبانه روزی فشار خون
 • ایجاد ارتباطات بیشتر بین فشار خون و عوارض قلبی عروقی (نارسایی بطن چپ، میکرو آلبومینوری) نسبت به آزمایش استاندارد بالینی
 • قابلیت اطمینان و مداومت بیشتر نسبت به آزمایش های بالینی
 • ارائه تصویر شفاف تر از تغییر پذیری فشار خون

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

 • زنان باردار با فشارخون بالا
 • بیماران با فشارخون بالای مرزی
 • عدم کنترل فشار خون با دارو
 • تغییرات فشارخون در نتیجه داروهای دیگر
 • تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
 • اپیزودهای غش کردن یا فشارخون پایین (هاپوتانسیون)

نظرات کاربران

بنیامین شامکوئیان

1398/09/20-12:30
متن کاربردی خوبی بود ....

ثبت نظر شما