جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

عوارض استفاده از دستگاه بای پپ

۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱

اختلالات تنفسی یکی از جدی ترین اختلالات بین افراد است که برای درمان و کنترل آن باید از تجهیزات مختلف استفاده کرد. یکی از این تجهیزات دستگاه بای پپ می باشد که مخفف شده عبارت Bi-level Positive Airway Pressure است. در ادامه قصد داریم در مورد دستگاه بای پپ و عوارض آن به گفتگو بپردازیم بنابراین با ما همراه باشید.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار عصب و عضله با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه emg کلیک نمایید.

دستگاه بای پپ چیست و چه نقشی در بهبود اختلالات تنفسی دارد؟

اختلالات تنفسی می توانند موجب بر هم خوردن آرامش به هنگام خواب در افراد شوند. این اختلالات تنفسی را ممکن است در بین اطرافیان خود دیده باشید. اختلالاتی که تنها خود بیمار را آزار می دهد و خواب شیرین را از چشمان او می گیرد بلکه موجب آزار و اذیت اطرافیان نیز خواهد شد چرا که خرناس های شبانه اجازه خواب آرام را به اطرافیان نمی دهد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکو قلب با قیمت مناسب را از دست ندهید.

در این حالت عضلات در پشت گلو استراحت می کنند و تنگی راه نفس پدید می آید. با مسدود شدن راه تنفسی صداهای آزاردهنده از حنجره افراد به گوش می رسد. چنانچه شدت این اختلال زیاد باشد ممکن است از رسیدن اکسیژن به مغز جلوگیری شود و به موجب نارسایی اکسیژن به مغز فرد دچار سرفه های شدید و یا خفگی شود. بنابراین اگر این اختلالات درمان نشوند و راه جلوگیری از آن ها در پیش گرفته نشود در مواقع می توانند منجر به خطر مرگ گردند. افرادی که به این اختلال دچار هستند بارها در طی شب از خواب می پرند تا چرخه تنفسی آن ها از سر گرفته شود. دستگاه بای پپ دستگاهی است که می تواند چرخه خواب نامنظم را در این افراد به چرخه ای منظم و آسوده بدل کند.

استفاده از دستگاه بای پپ چه مزیت هایی دارد؟

قبل از اینکه سراغ عوارض دستگاه بای پپ بروید بد نیست نگاهی به فواید و مزایای این دستگاه داشته باشیم. دستگاه بای پپ دستگاهی است که آهن تنفس را در افراد به آهنگی منظم تبدیل می کند و راه تنفسی را باز نگاه می دارد. باز بودن راه تنفسی منجر به تنظیم چرخه خواب خواهد شد چرا که دم و بازدم ها کاملا منظم هستند. بنابراین فرد می تواند خواب آرامی داشته باشد. از خواب پریدن های ناگاه در حین خواب از تجربیات ناخوشایندی است که افراد مبتلا به اختلالات تنفسی تجربه می کنند. با وجود دستگاه بای پپ اثری از این تجربه ناخوشایند دیگر وجود نخواهد داشت.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکو قلب جنین با قیمت مناسب را از دست ندهید.

قطع شدن صدای خرناس های شبانه که حاصل مسدود شدن راه تنفسی است با وجود دستگاه بای پپ از بین خواهند رفت. افراد می توانند با وجود این دستگاه یک خواب شیرین و راحت را تجربه کنند و به هنگام بیدار شدن از خواب احساس نشاط و سرزندگی داشته باشند چرا که در طی خواب اکسیژن کافی به مغز آن ها رسیده است. این دستگاه هوا را با استفاده از ماسک و لوله انتقال می دهد و منجر به تنظیم الگوی تنفسی بیماران خواهد شد. اما عوارض دستگاه بای پپ چیست؟ این دستگاه ممکن است چه نوع آسیبی برای بیمار داشته باشد؟ در ادامه خواهیم گفت.

عوارض دستگاه بای پپ چیست؟

دستگاه بای پپ به خودی خود یک دستگاه بی خطر و کم خطر می باشد. به ویژه در مقایسه با دستگاهی همچون ونتیلاتور که از طریق لوله راه تنفسی را باز می کند. با این حال عوارض خاص خود را دارد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکو قلب پرتابل با قیمت مناسب را از دست ندهید.

  • دستگاه بای پپ ممکن است متناسب با صورت شما نباشد. بنابراین ممکن است به خوبی روی صورت شما فیکس نشود و بعد از بیدار شدن از خواب رد ماسک روی صورت تان باقی بماند. اگر احساس می کنید ماسک بای پپ برای صورت شما کوچک یا بزرگ است می توانید آن را تعویض کنید. ماسک ها دارای سایزبندی های مختلفی هستند و بهتر است ناسک متناسب با ابعاد صورت خودتان را انتخاب کنید. عدم نشت هوا در صورت گشاد بودن و عدم سفت بودن و رد انداختن روی صورت دو مولفه مهمی است که در انتخاب سایزبندی ماسک بای پپ به شما کمک خواهد کرد.
  • این دستگاه همچنین ممکن است معضلات پوستی برای شما ایجاد کند چرا که در طول خواب باید در تماس با پوست صورت تان باشد. ایجاد آسیب های موضعی روی پوست صورت از عوارض دستگاه بای پپ می باشد که در طی زمان درمان خواهند شد.
  • نفخ معده از دیگر عوارض دستگاه بای پپ است چرا که در طول خواب در حال وارد کردن هوا از طریق ماسک و لوله به سیستم بدن شما می باشد. بنابراین ممکن است کمی موجب نفخ معده در شما گردد. البته لازم به ذکر است که این نفخ اصلا شدید نیست و ممکن است در برخی بیماران اصلا احساس نشود.
  • یکی از عوارض احتمالی استفاده از بای پپ بروز عفونت می باشد. هر چند که بروز عفونت بسیار احتمال کمی دارد با این حال اگر تصور می کنید ممکن است این اتفاق برای شما رخ دهد باید دائما ماسک و لوله بای پپ را نظافت و ضد عفونی نمایید.
  • خشکی دهان از دیگر عوارض دستگاه بای پپ می باشد. خشکی لب ها و دهان از عوارضی ست که ممکن است دستگاه بای پپ ایجاد نماید. شما می توانید با خرید دستگاه بای پپ همراه با سیستم رطوبت ساز این معضل را برطرف نمایید تا در طی خواب رطوبت لب ها و دهان شما حفظ شود.
  • سوزش چشم ها از جمله عوارضی است که دستگاه بای پپ می تواند برای برخی بیماران ایجاد کند.
  • گرفتگی سینوس و درد سینوس بعد از بیدار شدن از خواب یکی از عوارضی است که در برخی بیمارانی که از دستگاه بای پپ استفاده می کنند دیده شده است.
  • خشک شدن بینی هم مانند خشک شدن دهان و لب ها از عوارض دستگاه بای پپ است. حتی ممکن است در برخی بیماران منجر به خونریزی از بینی شود. باز هم برای رفع این چالش توصیه می شود که اقدام به خرید دستگاه بای پپ با قابلیت رطوبت ساز نمایید تا از خشک شدن بینی تان جلوگیری شود.
  • آبریزش بینی می تواند از عوارضی باشد که استفاده از دستگاه بای پپ ایجاد خواهد کرد.

نتیجه گیری

مطمئنا هیچ کدام از تجهیزات پزشکی بدون عوارض نیستند. تمام تجهیزات درمانی دارای عوارض خاص خود می باشند و دستگاه بای پپ نیز از این قاعده مستثنی نیست. این دستگاه قادر است با تنظیم میزان فشار هوا از اختلالات تنفسی به ویژه در زمان خوب جلوگیری کند. چنانچه در انتخاب دستگاه بای پپ از پزشک متخصص مشورت بگیرید و اقدام به خرید دستگاه بای پپ مناسب نمایید مطمئنا میزان عوارض دستگاه کاهش پیدا خواهد کرد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار قلب جنین با قیمت مناسب را از دست ندهید.

نظرات کاربران

ثبت نظر شما