جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

نکاتی که قبل از انجام تست خون باید به آن توجه کنید

۱ خرداد ۱۴۰۱

برخی افراد به محض اینکه صحبت از آزمایش خون به میان می آید دچار رنگ پریدگی و اضطراب می شوند. آزمایش خون به هیچ عنوان آزمایش ترسناک و دلهره آوری نیست. حتی اگر قرار است کودک دلبندتان این آزمایش را انجام دهد باز هم نیاز به نگرانی وجود ندارد چرا که با رعایت تعدادی از نکات مهم قبل از آزمایش می توانید به راحتی آزمایش خون را به سرانجام برسانید. اما این نکات چیست؟ برای اینکه نکات مهم قبل از تست خون را دریابید تا انتها با ما همراه باشید.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه مانیتورینگ قلب با قیمت مناسب را از دست ندهید.

در کدام تست های خون باید ناشتا باشیم؟

ناشتا بودن قبل از آزمایش خون یکی از مهمترین مواردی ست که در وهله اول به آن پرداخته می شود. اما این را هم بگوییم که تمام آزمایش های خون به ناشتا بودن نیازی ندارند. ممکن است پزشک تان از شما بخواهید که 8 تا 12 ساعت قبل از تست خون اقدام به مصرف غذا و نوشیدنی نکنید. این کار باعث خواهد شد که نتایج تست شما بسیار دقیق و قابل استناد باشد. خوراکی هایی چون گوشت قرمز، نوشابه، سبزیجات، برنج، نان و حبوبات دارای ویتامین، پروتئین، چربی، قند و کربوهیدارت  هستند. با مصرف غذا و نوشیدنی ممکن است پارمترهای خون شما نوسان پیدا کنند و کم و زیاد شوند. بنابراین نتیجه تست شما همراه با خطا خواهد بود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه مانیتورینگ بیمار با قیمت مناسب را از دست ندهید.

اما کدام آزمایش های خون به ناشتا بودن نیاز دارند؟ آزمایش قند خون، آزمایش عملکرد کبد، آزمایش کلسترول، آزمایش تری گلیسیرید، آزمایش HDL، آزمایش LDL، پنل متابولیکی پایه، پنل عملکرد کلیه و پنل لیپوپروتئین از جمله آزمایش های خون هستند که قبل از آن ها باید حتما ناشتا باشید.

آیا نوشیدن آب قبل از تست خون مجاز است؟

شاید برایتان سوال باشد که آیا مصرف آب هم قبل از تست خون غیر مجاز است یا خیر. مصرف آب به خودی خود تاثیری در کم و زیاد شدن پارامترهای خون ندارد اما می تواند روند آزمایش را ساده تر کند. با مصرف آب حجم آب بدن شما افزایش پیدا می کند و رگ ها منبسط می شوند. بنابراین کار پرستار حین پیدا کردن رگ دست تان آسان خواهد شد. سعی کنید از دو یه سه روز قبل از آزمایش آب زیادی بنوشید تا بدن تان در حین آزمایش دهیدارته نباشد. چنانچه بدن تان دچار کمبود آب باشد پیدا کردن رگ دست تان همراه با استرس و دلهره خواهد بود و اینگونه فشار زیادی را به خود تحمیل خواهید کرد. دقت داشته باشید که تنها مصرف آب تصفیه شده و آب معدنی مجاز است. نوشیدن قهوه، چای و هر گنه آب طعم دار قبل از تست خون غیر مجاز می باشد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه مانیتورینگ قلبی ریوی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

قبل از تست خون می توان مسواک زد؟

اگر می خواهید در مورد مسواک زدن قبل از تست خون بدانید باید گفت که مسواک زدن قبل از تست خون مانعی ندارد به شرطی که این کار را 10 تا 12 ساعت قبل از تست خون انجام داده باشید.

افرادی که دارو مصرف می کنند آیا می توانند داروهای خود را قبل از تست استفاده کنند؟

اگر جزو افرادی هستید که اجازه قطع کردن مصرف هیچ گونه دارویی را ندارید و باید حتما داروهای خود را مصرف کنید باید این داروها را 10 تا 12 ساعت قبل از تست خون مصرف کنید. پزشک شما باید در جریان داروهای مصرفی تان باشد. به هیچ عنوان سرخود مصرف دارو را قبل از تست قطع نکنید. اگر نمی توانید با شکم خالی داروی خود را مصرف کنید اجازه دارید تنها کمی نان و پنیر و غذای کم کالری مصرف کنید تا معده تان برای هضم دارو خالی نباشد و به آن فشار وارد نشود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه شوک قلبی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

استعمال دخانیات ممنوع

به هیچ عنوان تا 12 ساعت قبل از آزمایش هیچ گونه دخانیات مصرف نکنید. استعمال سیگار را روز قبل از آزمایش قطع کنید چرا که می تواند نتیجه تست شما را مختل کند.

آیا انجام ورزش قبل از تست خون مجاز است؟

اگر ورزش روزانه را در برنامه خود جای داده اید باید آن را 12 ساعت قبل از انجام آزمایش خون انجام داده باشید. به هیچ عنوان نباید قبل از تست خون فعالیت شدید بدنی یا ورزش های سنگین داشته باشید. با انجام ورزش های سنگین قبل از تست یقینا هنگام تست خون دچار سرگیجه، حالت تهوع و افتادگی فشار خواهید شد. این موارد همچنین سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می دهند بنابراین نتیجه آزمایش تان دچار تغییرات خواهد شد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه دفیبریلاتور با قیمت مناسب را از دست ندهید.

در کدام تست خون باید مصرف گوشت را قطع کرد؟

برای انجام آزمایشی مانند آزمایش نیتروژن اوره باید 8 ساعت ناشتا باشید. علاوه براین باید دو تا سه روز قبل از انجام آزمایش خون مصرف گوشت را قطع کنید.

نکات قبل از آزمایش هورمون تیروئید

تست خون برای انجام آزمایش هورمون تیروئید به ناشتا بودن نیازی ندارد اما از آنجایی که مصرف چربی می تواند نتیجه آزمایش تیروئید را تحت تاثیر قرار دهد توصیه می شود که سه ساعت قبل از آزمایش به هیچ عنوان اقدام به مصرف غذا نکنید. همچنین اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما پزشک خود را در جریان مصرف دارو قرار دهید تا در صورت نیاز دارو را قطع کنید. عدم مصرف چربی در مورد آزمایش تعیین عیار پادتن ضدمیکروب هلیکوباکترپیلوری نیز صادق است چرا که مصرف چربی می تواند نتیجه آزمایش را تغییر دهد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه AED با قیمت مناسب را از دست ندهید.

یک عدد شکلات یا نوشیدنی همراه داشته باشید

قبل از تست خون حتما یک عدد شکلات، مقداری توت یا نوشیدنی همراه داشته باشید چرا که ممکن است بعد از تست خون دچار سرگیجه شوید و چشمان تان به دلیل افت فشار سیاهی رود. به ویژه اگر قرار است تعداد زیادی از آزمایش ها را بدهید و نیاز به نمونه گیری زیادی وجود دارد.

نتیجه گیری

آزمایش های مختلفی نیاز به تست خون دارند و بسیار مهم است که نکات مهم قبل از تست خون را در مورد آن ها رعایت کنید. به ویژه در مورد ناشتا بودن باید بسیار دقیق باشید. انجام این نکات کمک خواهد کرد تا نتیجه تست شما بسیار دقیق و عاری از خطا باشد. بنابراین پزشک متخصص می تواند با استناد به نتیجه آزمایش تجویز داروی جدید نماید و یا تصمیم درستی در مورد شما اتخاذ نماید.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه شوک خودکار با قیمت مناسب را از دست ندهید.

نظرات کاربران

ثبت نظر شما