جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

افتالموسکوپ چیست و چه کاربردی دارد؟

۴ خرداد ۱۴۰۱

افتالموسکوپ یک وسیله پزشکی است که توسط پزشکان عمومی و متخصصان مورد استفاده های بسیاری قرار می گیرد، ابزار کوچک و بسیار قدرتمند که به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و متخصصین اجازه می دهد فضای داخلی چشم شخص متقاضی را مشاهده کنند. این ابزار ها در حوزه های آزمایش چشم پزشکی بیشتر کاربرد دارد و به پزشکان اجازه می دهد فوندوس و همچنین سایر اجزای چشم را ببینند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اسپیرومتر با قیمت مناسب را از دست ندهید.

امور مربوط به چشم پزشکی و معاینه شبکیه شخص و سایر ساختار های چشم، قطعا یکی از سخت ترین و پیچیده ترین روش های معاینه است که نیاز به آموزش های تخصصی دارد اما به مانند هر امور چالش برانگیزی، استفاده از یک ابزار مناسب می تواند کلید اصلی معاینه و درمان باشد، افتالموسکوپی یا فوندوسکوپی یک ارزیابی فیزیکی معمول از ساختار های پشت چشم است که در مجموع فوندوس نامیده می شود. دستگاه افتالموسکوپ پرتوی کوچکی از نور را از طریق مردمک چشم بیمار هدایت می کند که به پزشک کمک می کند هر نوع ناهنجاری در لنز چشم، دیسک بینایی، شوک زجاجیه ای و شبکیه را تشخیص دهد.

تاریخچه دستگاه افتالموسکوپ

اولین نوع این دستگاه در سال 1847 اختراع شد، چارلز بابیج، پزشک انگلیسی، اولین مدل این دستگاه را اختراع کرد و آن را برای ازمایش یه یک پزشک همکار خود داد، قبل از اینکه دستگاه به سرعت کنار گذاشته شود و به دست فراموشی سپرده شود، در سال 1851 و دقیقا چهار سال پس از اختراع بابیج، هرمان فون هلمهولتز، پزشک و فیزیولوژیست آلمانی ابزاری مشابه را اختراع کرد بدون آنکه از وجود نسخه قبلی این دستگاه اطلاع داشته باشد، افتالموسکوپ پزشک آلمانی از آینه برای تاباندن نور به چشم بیمار استفاده می کرد، در حالی که پزشک از دریچه ای کوچک در آینه، داخل چشم بیمار را نگاه می کرد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه کرایو با قیمت مناسب را از دست ندهید.

از آنجا که مشاهده پشت چشم منجر به انعکاس نور قرمز می شد، هلمولتز یک لنز کندانسور را به آن متصل کرد که یک تصویر بسیار واضح تر تولید کند ، اکنون این دستگاه مورد استفاده در چشم پزشکی با یک لامپ کوچک و باتری کار می کند و پرتو نور با منشوری آینده ای هدایت می شود، شایان ذکر است افتالموسکوپ تصویر را بزرگ می کند و گزینه های فوکوس را برای بیننده فراهم می کند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه الکتروشوک با قیمت مناسب را از دست ندهید.

با استفاده افتالموسکوپ با یک روش سریع و بدون درد، چشم پزشک از یک تکنیک ساده و راحت استفاده می کند که در آن پزشک پرتویی از نور را به چشم بیمار می زند و از این طریق به عروق، رگ ها و قطعه ای از سیستم عصبی مرکزی بیمار نگاه می کند. افتالموسکوپ ها در انواع و اقسام مختلفی در دسترس می باشند، اما همه ی آنها از ابزار ساده ای بهره می برند که از منبع اصلی نور، فیلتر ها و لنز های مختلف تشکیل شده اند.

دستگاه افتالموسکوپ دقیقا چگونه کار می کند؟ 

این دستگاه مورد استفاده در چشم پزشکی در اصل دارای قطعات بسیار ساده ای می باشد، اما برای افراد غیر متخصص، می تواند یک وسیله بسیار پیچیده قلمداد شود، همانطور که در احتراع هلمهولتز گفته شد، دستگاه افتالموسکوپ دارای سه جز اصلی نور، وسیله ای برای بازتاب و وسیله ای برای تصفیه تصویر تولید شده است.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه ساکشن جراحی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

دستگاه با یک دکمه چرخشی که معمولا روی دسته قرار دارد خاموش یا روشن می شود و همچنین برای تنظیم شدت پرتو نور کار می کند، این امر بدین دلیل است که بتوان پرتو نور را به گونه ای که پزشک می خواهد، تنظیم کند که کمترین نور لازم را برای کاهش درد یا ناراحتی در بیمار فراهم کند، همچنین افتالموسکوپ های مدرن باتری هایی را در دسته خود حمل می کنند و ممکن است برخی نیز قابلیت شارژ مجدد باتری را داشته باشند.

کاربرد افتالموسکوپ چگونه است؟

استفاده از این دستگاه به تکنیک خاصی برای استفاده صحیح نیاز دارد، در مرحله اول، پزشک باید محیط مناسبی را که باید در آن معاینه انجام شود فراهم کند که نیازمند یک اتاق کم نور است و بیمار باید به راحتی نشسته باشد، همچنین فضای کافی برای معاینه کننده در اطراف آن وجود داشته باشد ،بسته به نیاز، پزشک می تواند قطره های چشم میدریاتیک را برای گشاد شدن مردمک چشم تجویز کند، در آماده سازی برای انجام این روش توصیه می شود بیمار و پزشک عینک چشم خود را بردارند، مگر اینکه بیمار به شدت استیگمات باشد یا پزشک دارای ضعف در قوه بینایی باشد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار قلب با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه الکتروکاردیوگراف کلیک کنید.

اولین مرحله در روش فوندوسکوپی جستجوی رفلکس نور قرمز رنگ در چشم بیمار می باشد، در فاصله طول بازو، پزشک با استفاده از افتالموسکوپ، چشم بیمار را روشن کرده و از طریق دیافراگم دید به دنبال نور قرمز می باشد، پس از دستیابی پزشک به این هدف، عدس دستگاه به 10+ دیوپتر تنظیم می شود. پزشک در حالی که نور قرمز را از طریق دیافراگم دنبال می کند، به سمت بیمار حرکت می کند تا جایی که 1-2 اینچ از چشم بیمار فاصله داشته باشد. در مرحله ی بعدی، معاینه کننده عدسی را از 10+ به 0 دیوپتر تنظیم می کند تا به طور موثر تمرکز را از جلو به پشت چشم بیمار به سمت شبکیه و سایر ساختار ها تغییر دهد.

انواع افتالموسکوپ

افتالموسکوپ د نوع اصلی، مستقیم و غیر مستقیم دارد. افتالموسکوپ های مستقیم ابزار های چشم پزشکی دستی هستند که شامل یک آینه مقعر، یک منبع نور، یک قطعه چشمی برای متخصص چشم پزشکی می باشد که ازمایش را انجام می دهد و یک دسته ساده دارد، تقریبا همه چشم پزشکان از یک افتالموسکوپ استاندارد در مطب های خود استفاده می کنند. 

تخفیف فوق العاده: خرید مانیتور علائم حیاتی با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه مانیتورینگ کلیک کنید.

. افتالموسکوپ های غیر مستقیم: به دو زیر مجموعه تقسیم می شوند که شانل افتالموسکوپ غیر مستقیم دو چشمی و افتالموسکوپ غیر مستقیم تک چشمی است، این دستگاه های تک چشمی غیر مستقیم، سطح بزرگنمایی و میدان دید وسیع تری نسبت به افتالموسکوپ مستقیم ارائه می دهند، اما فقط توانایی ارائه یک نمای داخلی چشم را دارد، برای ارزیابی دقیق فوندوس و وضعیت چشم بیمار، احتمالا باید از چندین جهت این دستگاه استفاده کرد.

. افتالموسکوپ های غیر مستقیم دو چشمی، به جای یک عنصر، سه عنصر را در چشم قرار می دهند و به چشم پزشک اجازه برداشت سه بعدی از قسمت داخلی چشم را می دهند و معمولا بر روی سر نصب می شوند 

 جی مد استور، بورس انواع لوازم و ادوات وابسته پزشکی با نازل ترین قیمت 

نظرات کاربران

ثبت نظر شما