جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

معرفی انواع چراغ های پزشکی

۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

خطای پزشکی جزو اجتناب ناپذیرترین بخش های این تخصص و حرفه است اما هیچ شکی در آن نیست که این خطا باید به حداقل میزان خود برسد. حرفه جراحی، حرفه ای بسیار چالش برانگیز است چرا که دسترسی به نقاط کور بدن امری دشوار است . اگر دید کافی برای پزشک وجود نداشته باشد احتمال بروز خطا بالا خواهد رفت. وجود شفافیت و وضوح دید کافی می تواند جلوی بسیاری از خطاها را بگیرد. بدین منظور پزشکان از چراغ های پزشکی استفاده می کنند. چراغ های پزشکی برای معاینه، درمان و جراحی بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. وضوح دید کافی به پزشک می دهد تا فرآیند تشخیص عارضه و جراحی به شکلی ایده آل و بی نقص طی شود. از آنجایی که بدن انسان دارای ساختاری پیچیده می باشد برای معاینه و جراحی هر نقطه از بدن از نوع خاصی چراغ پزشکی استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم انواع مختلفی از چراغ های پزشکی را بررسی کنیم بنابراین با ما همراه باشید.

 

معرفی انواع چراغ های پزشکی

چراغ قوه های پزشکی می توانند باریکه ای از نور را به صورت هدفمند و متمرکز با شدت تابش قوی روی نقطه مورد نظر از اعضای بدن بیمار ساطع کنند. پزشکان برای معاینات پزشکی از این نوع چراغ ها استفاده می کنند. چراغ قوه ها معمولا دارای وزن سبکی هستند و ساختار جمع و جور و کوچکی دارند. عمده کاربرد چراغ قوه های پزشکی برای معاینات دندان، دهان، گلو، گوش، حلق و چشم است. برای بررسی وضعیت زخم ها نیز از این نوع چراغ های پزشکی استفاده می شود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار قلب با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه الکتروکاردیوگراف کلیک کنید.

چراغ قوه های پزشکی قابل حمل هستند و وضوح دید بسیار خوبی برای پزشک به منظور تصمیم گیری هر چه بهتر در مورد عارضه ایجاد خواهند کرد. بسیار مهم است که چراغ قوه پزشکی در حدی نور را از خود ساطع کند که آسیبی برای چشم بیمار ایجاد نکند. این تجهیزات نورپردازی پزشکی دارای خروجی های مختلفی هستند و بنا به نیاز پزشکی مورد نظرتان بایشتی اقدام به خرید آن ها نمایید. چراغ قوه های پزشکی دارای نمونه های قابل شارژ و غیر قابل شارژ هستند. همچنین می توانید آن ها را در انواع هدبندی خریداری کنید. چراغ قوه های هدبندی امکان مانور بیشتری برای پزشکان ایجاد می کنند چرا که هر دو دست پزشک آزاد است.

 

چراغ های پزشکی Woods

بسیاری از عارضه های پزشکی با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند بنابراین پزشکان نمی توانند بدون استفاده از تجهیزات خاص اقدام به تشخیص عارضه نمایند. نمونه از این عارضه ها وجود قارچ و باکتری می باشد. چراغ های پزشکی وودز به همین منظور طراحی شده اند. این چراغ ها به پزشکان در تشخیص سریع عارضه هایی که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند کمک می کنند. چراغ های وودز دارای کاربردهای درمانی و تحقیقاتی هستند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه فتوتراپی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

این چراغ ها نور سیاه و غیر مرئی از خود ساطع می کنند و به خوبی می توانند ناهنجاری های پوستی، تغییرات رنگدانه های پوستی، وجود کپک و قارچ و همچنین ساییدگی و خراشیدگی چشم را نمایش دهند. این چراغ های پزشکی می توانند همراه با لنز هایی استفاده شوند که دارای قابلیت زوم کردن هستند بنابراین می توان عارضه ها را با وضوح و بزرگنمایی قابل قبولی مشاهده کرد و تشخیص داد.

 

چراغ های پزشکی جراحی

این چراغ های پزشکی همانطور که از اسم شان پیداست در اتاق های جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. چراغ های جراحی نه تنها نور کافی برای انجام عمل جراحی را از خود ساطع می کنند بلکه می توانند دارای دوربین های حرفه ای با قابلیت اتصال به نمایشگر باشند تا به هنگام عمل جراحی تمام جزئیات را با وضوح بالا نمایش دهند. انواع مختلفی از چراغ خای جراحی به صورت دیواری، سقفی و یا قابل حمل وجود ندارند که با توجه به نیازهای پزشکی می توان دست به خرید آن ها زد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه سونوگرافی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

 

چراغ های معاینه پزشکی

چراغ های معاینه پزشکی همان چراغ هایی هستند که پزشکی در حین معاینه بیمار از آن ها استفاده می کند. این چراغ ها می توانند به صورت چراغ قوه، چراغ مدادی، چراغ هدبندی و چراغ رومیزی باشند. مهمترین نکته در مورد چراغ معاینه پزشکی این است که بیماران باید احساس راحتی با چراغ معاینه داشته باشند و از این بابت اذیت نشوند. چراغ های معاینه پزشکی باید نوری متمرکز و قوی را از خود ساطع کنند و هیچ گونه آثاری از سایه روشن روی اندام های فرد ایجاد نکنند بنابراین پزشک متخصص می تواند بدون کمترین خطا اقدام به معاینه بیمار نماید.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه رگ یاب با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه رگیاب  کلیک کنید.

هر چه میزان انعطاف پذیری نور این چراغ های پزشکی بیشتر باشد امکان مانور دادن و معاینه دقیق تر برای پزشک فراهم خواهد شد. چراغ های معاینه رومیزی نور بسیار خوبی را از خود ساطع می کنند و مزیت آن ها این است که نیاز به درگیر شدن دستان پزشک برای نگه داشتن چراغ معاینه در طی فرآیند معاینه وجود ندارد.

 

چراغ پزشکی Exam Lights

چراغ های پزشکی آزمون یا همان Exam Lights عمدتا روی سقف نصب می شوند و دقیق ترین وضوح را از رنگ ها نمایش می دهند. بنابراین پزشکان می توانند رنگ پ.ست بیمار را بدون حتی یک درجه خطا یا اختلاف مورد بررسی قرار دهند و معاینات لازم را صورت دهند. بسیار مهم است که چراغ های آزمون رنگ ها را همانطور که هستند نمایش دهند.

 

چراغ پزشکی هد لایت

از چراغ های هدبندی یا همان هدلایت چزشکی به هنگام معاینه و جراحی استفاده می شود. دندانپزشکان و جراحان دو دسته از پزشکانی هستند که این چراغ ها را بسیار استفاده می کنند. نور ساطع شده از هدلایت نور ال ای دی می باشد و به صورت متمرکز نقطه مورد نظر را روشن می سازد. این چراغ ها با استفاده از باتری کار می کنند و برخی از آن ها دارای لوپ چشمی می باشند. بنابراین پزشک قادر است در حین جراحی اقدام به بزرگنمایی نقطه مورد نظر نماید.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکوکاردیوگرافی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

 

نتیجه گیری

چراغ های پزشکی انواع مختلفی دارند. این چراغ ها می توانند نور هالوژن، نور سرد و یا نور ال ای دی از خود ساطع کنند. برخی از چراغ های پزشکی همچون چراغ های هالوژن نوری بسیار تا بسیار قوی ایجاد می کنند با این حال این چراغ ها پر مصرف هستند و صرفه اقتصادی ندارند. به همین دلیل بهترین چراغ های پزشکی چه از نوع هدلایت، چه از نوع رومیزی و چه از نو مدادی و سقفی همگی با نور ال ای دی کار می کنند. پزشکان بایستی با توجه به نوع نیاز خود از یکی از این چراغ های پزشکی استفاده کنند تا عمل جراحی و معاینه پزشکی با دقت بالایی صورت پذیرد.

نظرات کاربران

ثبت نظر شما