جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

پمپ سرم چیست آشنایی با انواع پمپ سرم

۱ خرداد ۱۴۰۱

پمپ سرم یکی از مهمترین دستگاه هایی می باشد که از آن برای تزریق دارو و مایعات به بدن بیمار استفاده می شود. در واقع از طریق پمپ سرم، مایعات مستقیما وارد گردش خون بیمار خواهند شد. چنانچه در تزریق دارو و استفاده از سرنگ دارای تخصص و مهارت نمی باشید و یا برای تزریق دارو دسترسی به پرستار ندارد استفاده از پمپ سرم می تواند بهترین گزینه جایگزین باشد. هر چند که کاربردهای پمپ سرم بیش از این هاست. در ادامه پیرامون پمپ سرم و انواع آن به گفتگو خواهیم پرداخت.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه فتال مانیتورینگ با قیمت مناسب را از دست ندهید.

پمپ سرم چیست؟

پمپ سرم یکی از مهمترین تجهیزاتی می باشد که در آمبولانس ها، منازل، خانه های بهداشت و بیمارستان ها وجود دارد. این دستگاه که به اینفیوژن پمپ و پمپ انفوزیون نیز معروف است برای تزریق مایعات و داروها به بدن بیمار استفاده می شود. داروهای مختلفی چون آنتی بیوتیک، انسولین، آرام بخش، داروهای شیمی درمانی، هورمون ها و ویتامین و همچنین خون را می توان از طریق پمپ سرم به بیمار تزریق نمود.

زمانی از پمپ سرم استفاده می شود که هدف تزریق دارو با دقت و حساسیت بسیار بالا باشد. در واقع استفاده از پمپ سرم کمک می کند تا میزان داروی تزریقی دقیقا تنظیم شده باشد. پمپ سرم دارای دقت بسیار بالایی در اندازه گیری دارو بوده و به همین دلیل از آن در مصارف مختلفی چون بی حسی اپیدورال پیوسته، تزریق داروهای قلبی عروقی، داروهای شیمی درمانی، تزریق خون و سرم درمانی و تزریق دارو به کودکان استفاده می شود.

مزایای استفاده از پمپ سرم چیست؟

این تجهیزات از وارد آمدن فشار بیش از حد به رگ های بیمار در حین تزریق دارو جلوگیری می کنند. زمانی که فشار داروی تزریقی به رگ های بیمار بیش از حد باشد تیوب تزریق مسدود خواهد شد و کاربر مطلع می شود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه سونیکید با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه جنین یاب کلیک کنید.

این تجهیز دارای دقت بسیار بالایی می باشد و می توان حجم معینی از دارو را در زمان مشخص شده به بیمار تزریق نمود. هشدار اعلام پایان تزریق شما را از به پایان رسیدن فرآیند تزریق دارو آگاه می کند. قابلیت کالیبره شدن با مایعات مختلف، هشدار انسداد پمپ، هشدار وجود هوا در ست تزریق، قابلیت بستن تیوپ تزریق در صورت بالا رفتن سرعت و فشار و همچنین قابلیت عملکرد با باتری از مزایای استفاده از پمپ سرم می باشد. این دستگاه دارای انواع مختلفی است که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

انواع پمپ سرم تک کانال و چند کانال

پمپ سرم ها از لحاظ تعداد کانال ها می توانند متفاوت باشد. برخی از آن ها تک کانال هستند به این معنا که می توان از آن ها فقط برای انتقال یک نوع دارو به بیمار استفاده کرد. در حالی که برخی دیگر از انواع پمپ سرم به صورت چند کاناله طراحی شده اند و می توانند در آن واحد چند نوع دارو را به بیمار تزریق کنند.

انواع پمپ سرم از لحاظ مکانیزم تزریق دارو

انواع پمپ سرم دارای مکانیزم متفاوتی برای تزریق دارو به بیمار هستند. این دستگاه ها از مکانیزم های پریستالتیک و کاست برای تزریق استفاده می کنند.

پمپ سرم حجمی

پمپ سرم حجمی نوع از پمپ سرم می باشد که از آن برای تزریق انواع داروهای قلبی عروقی، خون و مایعات استفاده می شود. از مهمترین قابلیت های پمپ سرم حجمی تنظیم سرعت تزریق می باشد. این دستگاه دارای دقت بالایی در تنظیم اندازه قطره ها می باشد و می توان دبی مایع ورودی به خون را تنظیم کرد. از مهمترین قابلیت هایی که پمپ سرم حجمی دارا می باشد کنترل حجم مایع تزریق شده از یک پیستون است. این دستگاه می تواند در مواقع خطر هشدار دهد و کاربر را از وجود اختلال در سیستم تزریق آگاه کند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکوکاردیوگرافی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

پمپ سرم سرنگ

نوع دیگری از پمپ سرم که به آن پمپ سرم سرنگ گفته می شود برای تزریق داروهای مایع به بدن بیمار در مدت زمان خاص و با دقت بسیار بالا استفاده می شود. داروها توسط این دستگاه به صورت یکنواخت تزریق می شوند. قطر سرنگی که دارو را به رگ بیمار تزریق می کند قطر ثباتی است بنابراین اگر می خواهید سرعت تزریق را مدیریت کنید باید سرعت حرکت خطی پیستون را تنظیم نمایید. بسیار مهم است که اندازه سرنگ را متناسب با سرعت تزریق انتخاب کنید.

پمپ سرم PCA

این پمپ سرم دارای یک لوله نازک و انعطاف پذیر می باشد که مستقیما وارد رگ بیمار می شود و دارو را به صورت یکنواخت تزریق می کند. این پمپ ها عمدتا بعد از عمل جراحی به بیمار وصل می شوند و داروهای تسکین دهنده را به بیمار تزریق می کنند تا از دردهای مزمن بعد از جراحی جلوگیری شود. این پمپ سرم برای بیماران مبتلا به سرطان نیز استفاده می شود. در مورد این بیماران نیز هدف کاهش درد می باشد. این پمپ سرم دارای تنظیمات پیش فرض می باشد و باید آن را به صورت دستی تنظیم کرد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه سونوگرافی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

پمپ سرم پرتابل

پمپ سرم می تواند ثابت یا پرتابل باشد. این پمپ ها را می توان جابجا نمود رچ ا که با باتری کار می کنند و بدون برق هم کار خواهند کرد. تنها نقطه ضعف این پمپ سرم این است که در واقع خطر هیچ هشداری نمی دهد بنابراین باید دائما حواس تان به آن باشد. بنابراین توصیه می شود که برای تزریق داروهای حساس و مهم از آن استفاده نکنید. بهره مندی از سرنگ یک بار مصرف، مخزن نگهداری دارو و لوله انتقال دارو به رگ ساختار این دستگاه را تشکیل می دهد. این پمپ ها دارای ساختار فیزیکی کوچکی هستند و انواع کمری آن ها موجود می باشد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه رگ یاب با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه رگیاب  کلیک کنید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد انواع مختلفی از دستگاه های پمپ سرم در بازار وجود دارد که متناسب با شرایط بیمار باید اقدام به استفاده از آن ها نمود. بسیار مهم است که قبل از خرید پمپ سرم در مورد کالیبره بودن آن مطمئن باشید. دستگاه پمپ سرم باید دقت بالایی در تزریق دارو داشته باشد و نسبت به خطراتی چون انسداد و وجود هوا در ست تزریق از سیستم هشدار دهی استفاده کند. پمپ سرم از وارد شدن آسیب به رگ های بیمار جلوگیری می کند و می تواند سرعت و شدت تزریق مایعات به داخل رگ را تنظیم کند.

نظرات کاربران

ثبت نظر شما