جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

تشک مواج چیست و چه کاربردهایی دارد؟

۱ خرداد ۱۴۰۱

داشتن خواب آرام بیش از هر چیز دیگری برای سلامت روح و جسم آدمی مهم است. داشتن خواب آرام ملزم به داشتن مکانی نرم و گرم برای استراحت است. افراد تمایل دارند در یک بستر آسوده و نرم اقدام به استراحت نمایند تا خستگی های جسم و جان شان برطرف گردد. تشک مواج یکی از تجهیزاتی ست که می تواند خواب آرام و آسوده ای را برای بیماران به ویژه بیمارانی که دچار زخم بستر شده اند رقم بزند. در ادامه با ما همراه باشید تا پیرامون تشک مواج و کاربردهای آن به گفتگو بپردازیم.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه تست ورزش با قیمت مناسب را از دست ندهید.

تشک مواج چیست؟

تشک های مواج تولید شده از پی وی سی با کیفیت هستند و دارای یک پمپ هوای بی صدا می باشند که موجب جریان یافتن هوا درون تشک می شود. تشک مواج راه چاره و علاج برای خواب راحت بیمارانی ست که به زخم بستر دچار شده اند. زخم بست نوعی آسیب پوستی است که برخی بیماران دچار آن می شوند. بیمارانی که به زخ بستر دچار می شوند آن دسته از بیمارانی هستند که قادر به حرکت نمی باشند. این بیماری موجب پدید آمدن لکه های زخم و سوختگی بر سطح بدن بیماران خواهد شد و دلیل آن عدم تحرک و جریان یافتن خون در بدن آن ها می باشد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه سنجش تراکم استخوان با قیمت مناسب را از دست ندهید.

فشار آمدن بیش از حد به یک ناحیه و عدم گردش خون در یک منطقه از بدن منجر به کبودی و کم کم زخم بستر خواهد شد. این آسیب کم کم به بافت ها و ماهیچه های بدن می رسد و آسیب جدی تری را شکل می دهد. حتی ممکن است به استخوان ها نفوذ کند. این زخم ها عمدتا در نواحی بدن چون قوزک پا، ستون فقرات، شانه ها، زانو ها و نواحی استخوانی که عضله ای بین پوست و استخوان وجود ندارد شکل می گیرند.

تخفیف فوق العاده: خرید ویلچر با قیمت مناسب را از دست ندهید.

تشک مواج کمک می کند تا این بیماران دچار زخم بستر حاصل از بی تحرکی نشوند. چرا که این تشک دارای ساختاری مواج می باشد و از وارد شدن فشار به یک ناحیه از بدن جلوگیری می کند. در واقع فشار را به صورت منظم به نواحی مختلفی از بدن بیمار وارد می کند و موجب جریان یافتن خون زیر پوست او خواهد شد.

نحوه عملکرد تشک مواج در درمان زخم بستر

همانطور که گفته شد تشک مواج برای درمان و بهبود زخم بستر مفید فایده می باشد و تنها راه علاج این عارضه است. تشک مواج دارای ساختاری غیر مسطح می باشد و فشار حاصل از وزن بیمار را تنها روی یک بخش از اندام های تو متمرکز نمی کند. این فشار به طور مساوی روی بخش های مختلف پراکنده می شود و در نتیجه اندام های بیمار دچار بی حسی، کبودی، خون مردگی و زخم نخواهند شد. این تشک ها همچنین از تعرق بدن بیمار جلوگیری می کنند و هوا را در ناحیه ای که بیمار خوابیده به جریان می اندازند بنابراین از گرم شدن بیش از حد تشک جلوگیری خواهد شد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه بیلی روبین متر با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه بیلی چک کلیک کنید.

انواع تشک مواج و کاربرد هر کدام

تشک های مواج دارای انواع مختلفی چون تشک مواج تخم مرغی یا زنبوری، تشک مواج سلولی و تشک مواج سنسوری هستند. این تشک ها هر کدام دارای آپشن های مختلف هستند. بسیار مهم است که هنگام خرید تشک مواج به ابعاد زخم و شدت آن و همچنین توانایی حرکت بیمار توجه شود. میزان تحرک بیمار در انتخاب نوع تشک مواج کمک کننده خواهد بود. وزن بیمار نیز عامل مهمی در انتخاب نوع تشک مواج می باشد. هر چه وزن بیمار بیشتر شود به تشک مواج پیشرفته تری نیاز است.

  • تشک مواج تخم مرغی یا زنبوری

این نوع از تشک مواج قادر به تحمل وزن کمتری می باشد. بیشترین وزنی که این تشک ها قادر به تحمل هستند وزن 100 کیلوگرم است. این تشک مواج را باید برای بیمارانی خریداری کرد که مدت زمان خوابیدن آن ها روی تخت کمتر از یک سال خواهد بود. وجود یک کمپرسور هوا موجب می شود تا حباب های تشک افزایش حجم پیدا کنند و فشار ناشی از وزن بیمار را جابجا نمایند. این تشک ها می توانند از تعرق بیمار نیز جلوگیری کنند. این نوع از تشک مواج عمدتا دارای مصارف پیشگیرانه است و برای درمان کاربرد ندارد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اتوکلاو پزشکی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

  • تشک مواج سلولی

این نوع از تشک مواج همانطور که از نامش پیداست دارای سلول های هوا می باشد. این سلول ها مجزا از تشک هستند و می توانید آن ها را تعویض کنید. تشک مواج سلولی قادر است وزن بیشتری را تحمل کند. حداکثر وزن قابل تحمل توسط این تشک 120 کیلوگرم است. بیمارانی که باید حدود 2 تا 3 سال روی تشک باشند باید از تشک مواج سلولی استفاده کنند. این تشک نیز دارای کمپرسور هوا بوده و وزن بیمار را به طور مداوم روی سلول های مختلف انتقال می دهد.

  • تشک مواج لیزری

نوع پیشرفته تری از تشک مواج وجود دارد که به آن تشک مواج لیزری گفته می شود. این تشک ها به شکل جدی از تعریق بیمار جلوگیری می کنند و در مواقع حاد از آن ها استفاده می شود. وجود منافذ لیزری روی این تشک ها موجب ایجاد جریان هوا در آن ها خواهد شد. این تشک ها قادر به تحمل وزن بسیار بالایی هستند و برای بیمارانی که باید دائم روی تخت باشند مناسب است. برخی از تشک های مواج لیزری دارای سیستم هشدار صوتی هستند و در صورت خرابی یا نقص سریعا نقص پیش آمده را گزارش دهید می کنند. به همین دلیل به این تشک های مواج تشک مواج لیزری هم گفته می شود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار مغز با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه eeg کلیک کنید.

  • تشک مواج آبی و بادی

تشک های مواج می توانند بر پایه آب یا باد عمل کنند. تشک مواج آی با آب پر می شود و به دلیل سیال بودن آب می توانند جریانی از فشار را به طور منظم روی نقاط مختلفی بدن بیمار وارد کنند تا جریان خون در بدن بیمار به گردش درآید. تشک های مواج بادی اما با باد پر می شوند و دارای سیستم پمپ و کمپرسور هستند. آن ها همچنین از تعریق بیمار جلوگیری می کنند.

نتیجه گیری

انواع مختلفی از تشک های مواج در بازار وجود دارد که می توانید آن ها را بر اساس شدت عارضه موجود در بیمار خریداری کنید. اگر بیمار قادر به جابجایی و حرکت نباشد و یا نیاز به ماندن برای زمان طولانی روی تخت دارد باید از تشک های مواج پیشرفته استفاده کند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار عصب و عضله با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه emg کلیک نمایید.

نظرات کاربران

ثبت نظر شما