جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

بیماری ام اس و روش های تشخیص آن

۱۶ خرداد ۱۴۰۱

مالتیپل اسکلروزیس یا همان ام اس، یکی بیماری فلج کننده مغز و نخاع است که سیستم اعصاب مرکزی را هدف قرار می دهد، در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظ بافت بدن( میلین) حمله کرده و موجب اختلال در ارتباط بین مغز و دیگر نقاط بدن می شود و در نهایت برایند این بیماری، منجر به تخریب و یا آسیب دائمی به اعصاب بدن می شود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکو قلب پرتابل با قیمت مناسب را از دست ندهید.

عائم و نشانه های بدنی ام اس بسیار متفاوت بوده و به شدت و محل آسیب توسط بیماری بستگی دارد، برخی از مبتلایان ممکن است توانایی راه رفتن به صورت مستقل را از دست داده و کاملا فلج شوند، در حالی که عده  ی بیشتری از اشخاص مبتلا به این بیماری، دوره های زیاد و طولانی را بدون تجربه ی هیچ علائمی پشت سر می گذارند و متاسفانه این بیماری درمان با راه حل قطعی ندارد اما می توان با رسیدگی به آن، سرعت بهبودی پس از حمله ی بیماری را کند و روند بیماری اصلاح کرد و علائم آن را کنترل نمود.

انواع بیماری ام اس

انواع ام اس به شرح ذیل است:

. زخم شده

. جدا شده

. دچار التهاب

. عادی

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه AED با قیمت مناسب را از دست ندهید.

بیماری ام اس عود کننده فروکش کننده

شایع ترین نوع این بیماری، ام اس عود کننده و فروکش کننده است که 85 درصد از مبتلایان به این بیماری را شامل می شود، در این نوع از بیمرای ام اس، علائم در یک دوره ی زمانی خاص  برای هفته ها یا ماه ها عود کرده و سپس در دوره زمانی های دیگری کاهش یافته یا کاملا محو می شود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار قلب جنین با قیمت مناسب را از دست ندهید.

ام اس پیش رونده ی اولیه

10 درصد از مبتلایان به این نوع از بیماری ام اس مبتلا می شوند و در طی آن، به علت ابتلا به بیماری فوق، علائم بیماری به آرامی و به صورت پیوسته، مداوم در حال پیشرفت و نمایان شدن است.

 

ام اس پیش رونده ی ثانویه 

اشخاص مبتلا به ام اس، در اوایل ابتلا به این بیماری، در ابتدا به نوع عود کننده و فروکش کننده ی بیماری مبتلا می شوند و در طول زمان، میزان عود بیماری بیشتر از پسرفت آن می شود، در حدود 50 درصد از اشخاص مبتلا به بیماری ام اس از نوع عود کننده فروکش کننده، در اوایل ابتدایی بیماری ( نسبتا در 10 سال ) به این نوع ام اس نیز مبتلا می شوند که نشانه های بیشتری از نسخه های پیشین آن دارد.

 

ام اس پیش رونده ی عود کننده

در طی این نوع بیماری، شخص بیمار هر از گاهی تعداد محدود عود شدن ام اس را دارد، اما شایان ذکر است میزان ابتلا به این نوع ام اس بسیار نادر است و بسیار کم مشاهده شده است.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه مانیتورینگ عمق بیهوشی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

علائم مختلف بیماری ام اس 

علائم بیماری ام اس ممکن است بسته به محل ایجاد آسیب و افراد مختلف، بسیار متفاوت باشد، از جمله علائم مختلف به شرح ذیل است:

. بی حسی یا ضعف در پا و دست شخص بیمار، که معمولا به صورت ایجاد حس های فوق در یک طرف بدن است.

. خواب رفتگی یا احساس درد در قسمت هایی از بدن 

. ایجاد حس ناخوشایند درد با تکان دادن گردن و به خصوص خم کردن گردن به سمت پایین

. عدم تعادل کافی و راه رفتن همراه با لرز 

. اختلال کلامی

خستگی مفرص

. سرگیجه

. اختلال در عملکرد مثانه و روده 

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه دفیبریلاتور با قیمت مناسب را از دست ندهید.

علل ابتلا به بیماری ام اس

علل ابتلا به بیماری ام اسَ، هنوز مشخص نشده است زیرا این بیماری نوعی بیماری خود ایمنی بدنی در نظر گرفته می شود که در طی آن دستگاه ایمنی بدن به بافت های خودی حمله می کند، در بیماری ام اس، با ایجاد اختلال در دستگاه ایمنی بدن، موجبات تخریب غلاف میلین در بدن می شود.، غلاف میلین را از نظر شباهت خاص، می توان شبیه به روکش های پلاستیکی موجود بر روی کابل برق دانست، به نگام تخریب غلاف میلین بافت عصبی بدون محافظ رها می شود و بدین سبب پیام عصبی که از آن عبور می کند ممکن است کند شده یا به کلی متوقف شود، شایان ذکر است گاهی نیز امکان دارد خود عصب آسیب بببیند.

تاکنون مشخص نشده است که چرا برخی از افراد مبتلا به بیماری ام اس می شوند و چگونه برخی دیگر از آن مصون می مانند، اما می توان فرضیه ی عوامل ژنتیکی و وراثت یا عوامل محیطی را برای بیماری ام اس مثال زد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه مانیتورینگ قلبی ریوی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

عوامل خطرناک در ابتلا به بیماری ام اس

عوامل خطرناک در ابتلا به بیماری ام اس نیز می تواند به شرح ذیل باشد:

. سن

. جنسیت ( بر طبق برخی آزمایش ها، میزان ابتلا زنان نسبت به مردان دو برابر است)

. سابقه ی بیماری در بستگان درجه یک 

. آب و هوا محیطی

. عفونت های خاص

. استعمال مکرر دخانیات 

افراد مبتلا به دیابت

همچنین افراد مبتلا به دیابت ممکن است به عوارض زیر نیز دچار شوند:

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه شوک قلبی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

. اسپاسم عضلانی

. فلج پا 

. مشکلات درونی مربوط به مثانه، روده و ...

. تغییرات ذهنی و نوسانات خلقی

. بیماری صرع 

. ابتلا به افسردگی

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه مانیتورینگ قلب با قیمت مناسب را از دست ندهید.

تشخیص بیماری ام اس 

ازمایش واحدی را برای تشخیص بیمای ام اس نمی توان درنظر داشت، اکثر متخصصین و پزشکان معالج برای تشخیص این بیماری از روش افتراقی برای بازپیوند ارتباط بیماری با علائم آن و رد دیگر بیماری های دیگر دارند. ممکن است پزشک متخصص روش های زیر را پس از مشاهده علائم مختلف؛، برای بیمار تجویز کند:

. آزمایش خون:

به منظور کمک به رد احتمال عارضه های دیگر با علائم مشابه ام اس است تا امکان وجود بیماری دیگر به صورت مجمل رد شود.

. دریافت مایع نخاعی شخص بیمار( بونکسیون کمری ) :

در طی انجام این فرایند، نمونه ی اندکی از مایع نخاعی درون کانال نخاعی برداشته شده و تحت آنالیز آزمایشگاهی قرار می گیرد، این نمونه می تواند موارد غیر عادی در مورد پادتن های بیماری ام اس را در خود داشته و مشخص کند، شایان ذکر است انجام فرایند دریافت مایع نخاعی می تواند وجود عارضه های دیگر با علائم مشابه به ام اس را رد کند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه مانیتورینگ بیمار با قیمت مناسب را از دست ندهید.

. آزمایشات پتانسیل برانگیخته:

انجام این آزمایش، سیگنال های عصبی تولید شده در پاسخ به محرک هارا ضبط می کند و الکترود ها با اندازه گیری سرعت عبور پیام عصبی، فرضیه ابتلا به ام اس را برسی می کنند

جی مد استور، بورس انواع لوازم و ادوات وابسته پزشکی با نازل ترین قیمت

نظرات کاربران

ثبت نظر شما