جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

ترموتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟

۱ خرداد ۱۴۰۱

بسیاری از مواقع زمانی که دردهای عضلانی سراغ افراد می آیند، آن ها به عنوان اولین اقدام مصرف دارو را شروع می کنند. در حالی که می توان دردهای عضلانی را بدون عوارض درمان کرد؛ آن هم از طریق روش ترموتراپی. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که ترموتراپی فقط به معنای گرمادرمانی است. ترموتراپی روش درمانی برای بهبود دردهای عضلانی و اسپاسم ها با استفاده از گرما و سرما می باشد. در واقع ترموتراپی هم شامل گرما درمانی و هم شامل سرما درمانی می شود. در ادامه بیشتر پیرامون این مبحث به گفتگو خواهیم پرداخت. بنابراین با ما همراه باشید.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه فتوتراپی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

ترموتراپی چیست؟

ترموتراپی به معنای بهره گیری از انرژی گرمایی برای درمان دردهای عضلانی و اسپاسم ها می باشد. به ویژه این روزها که افراد مجبور اند ساعات طولانی از روز را به کار و فعالیت پشت میزهای کار مشغول باشند ممکن است بیش از هر زمان دیگری به این دردها دچار شوند. ترموتراپی در واقع شامل تعداد زیادی از روش های درمانی می باشد که در آن ها سرما و گرما نقش کلیدی در درمان دردها دارند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اسپیرومتر با قیمت مناسب را از دست ندهید.

ترموتراپی برای درمان چه نوع دردهایی موثر است؟

ترموتراپی روی انواع دردهای عضله ای و اسپاسم ها جواب می دهد. دردهایی مانند درد آرتروز، درد ناشی از جراحات بافتی، دردهای بعد از عمل جراحی، التهابات و انقباضات ماهیچه ای همگی از جمله مواردی هستند که درمان آن ها از طریق ترموتراپی صورت می پذیرد.

تخفیف فوق العاده: خرید مانیتور علائم حیاتی با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه مانیتورینگ کلیک کنید.

ترموتراپی می تواند دردهای ناشی از اسپاسم های ماهیچه ای، گرفتگی های شکمی، فیبرومیالژیا، انقباضات موضعی، دردهای عضلانی، التهابات مفصلی و دردهای قاعدگی را تسکین دهد و در بیماری هایی چون سرطان و لخته خون در جهت تسریع روند درمان موثر باشد.

گرما درمانی چگونه موجب بهبود درد خواهد شد؟

گرما درمانی همانطور که گفته شد یکی از مهمترین بخش های ترموتراپی می باشد. گرمایی که در ترموتراپی اعمال می شود موجب باز شدن ماهیچه ها و به جریان افتادن خون در اندام ها خواهد شد. در نتیجه اکسیژن بیشتری به عضلات خواهد رسید و دردهای مفصلی کاهش پیدا می کنند. از طرفی با اعمال گرما بخش های مهمی از بدن چون رباط ها، تاندون ها و ماهیچه انعطاف پذیری بیشتری پیدا می کنند و قابلیت های حرکتی بهبود داده می شود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار قلب با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه الکتروکاردیوگراف کلیک کنید.

گرما درمانی دمای بافت آسیب دیده را افزایش می دهد و منجر به منبسط شدن رگ های خونی خواهد شد. بنابراین اکسیژن بیشتری توسط اندام ها دریافت می شود و کربن دی اکسید بیشتری هم آزاد خواهد شد.

گرما درمانی مرطوب چگونه انجام می شود؟

یکی از روش های مهم در گرمادرمانی، گرما درمانی مرطوب است. این روش شامل ترفندهایی چون حمام بخار داغ و استفاده از حوله های مرطوب حرارتی و سونای مرطوب می شود. در این روش گرمای حاصل از بخار به عمق ماهیچه ها و مفاصل التهاب دیده نفوذ می کند و موجب بهبود و تسکین درد خواهد شد.

گرما درمانی خشک چگونه انجام می شود؟

در گرمادرمانی خشک خبری از رطوبت و بخار نیست. از مهمترین روش های گرمادرمانی خشک می توان به استفاده از پدهای برقی و تشک های برقی و مادون قرمز اشاره کرد. در این روش رطوبت مفاصل جذب می شود و سطح پوست تان خشک خواهد شد. در انتخاب روش گرمادرمانی باید به منشا اصلی درد توجه کرد. به عنوان مثال در شهرهای شمالی کشور که رطوبت زیاد منجر به دست درد و پا درد افراد می شود باید گرمادرمانی به روش خشک انتخاب شود چرا که دردهای مفصلی ناشی از رطوبت بالای هوا می باشد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه ساکشن جراحی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

سرما درمانی چیست؟

همانطور که گفته شد سرما درمانی هم یکی از روش های ترموتراپی می باشد. در این تکنیک ترموتراپی به جای گرمادهی به اعضای آسیب دیده اقدام به سرمادهی می کنند تا جریان خون در ناحیه آسیب دیده و ملتهب کاهش پیدا کند و ورم ناشی از حرارت و درد در ناحیه مورد نظر تسکین پیدا کند. این تورم ها عمدتا در بخش مفاصل و تاندون ها همچون زانو دیده می شود. از طرفی سرمای اعمال شده به اندام ها موجب کاهش فعالیت عصبی می شود بنابراین پیام های انتقال درد عصبی به مغز نمی رسند و درد کمتری حس می شود. از جمله روش هایی که سرما درمانی را شامل می شوند می توان به کمپرس یخ، وان یخ و دستگاه های سرما درمانی اشاره کرد.

سرما درمانی چه فوایدی دارد؟

سرما درمانی برای بهبود دردهای عضلانی، چربی سوزی، کاهش ورم مفاصل، بهبود سیستم عصبی، تنظیم قند خون و بهبود کیفیت خواب کاربردهای فراوانی دارد. این روش درمانی همچنین برای بهبود سیستم ایمنی و کاهش درد و استرس نیز مفید فایده می باشد.

عدم وجود عوارض در ترموتراپی

از نکات مثبتی که در مورد ترموتراپی می توان عنوان کرد عدم ایجاد عوارض در بیمار می باشد. داروهای آرام بخش و تسکین دهنده می توانند تاثیر مخرب روی سلامت شما داشته باشند در حالی که می توان گاهی اوقات با یک کیسه آب گرم یا کیسه آب سرد اقدام به درمان نواحی ملتهب و دردناک نمود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه الکتروشوک با قیمت مناسب را از دست ندهید.

انواع روش های ترموتراپی

ترموتراپی شامل روش های مختلفی می شود. استفاده از تشک برقی، استفاده از دستگاه مادون قرمز، لیزر درمانی، گرما درمانی سطحی، گرما درمانی عمقی، ماساژور، پمادها، استفاده از کیسه آب گرم، استفاده از کیسه آب سرد، استفاده از ژل ها و گرما درمانی با استفاده از سنگ های حرارتی از جمله روش های متداول ترموتراپی هستند.

استفاده از تشک برقی به عنوان ترموتراپی

تشک برقی یکی از متداول ترین روش ها برای گرمادرمانی خشک می باشد. این تشک ها موجب گشاد شدن رگ های خونی و سرعت گرفتن حرکت خون در رگ ها می شود. در نتیجه مقدار خون در گردش در ناحیه آسیب دیده افزایش پیدا می کند و اکسیژن بیشتری به بافت آسیب دیده خواهد رسید. این موضوع منجر به افزایش سوخت و ساز بدن به صورت موضعی گشته و در نتیجه عضلات شل می شوند و فشار روی گیرنده های اعصاب کاهش پیدا می کند. بنابراین شما درد را در ناحیه آسیب دیده حس نخواهید کرد.

روش مادون قرمز

از دیگر روش های ترموتراپی استفاده از نور مادون قرمز می باشد که در مقایسه با کیسه آب گرم نتیجه بسیار بهتری دارد. اشعه مادون قرمز بعد از تابش به لایه های عمقی پوست نفوذ می کنند و روی ماهیچه ها و اعصاب تاثیر می گذارند. بنابراین نارسایی های ماهیچه ای، استخوانی و عضله ای برطرف خواهد شد. این روش درمانی هیچ عارضه ای ندارد و بسیار مفید فایده می باشد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه کرایو با قیمت مناسب را از دست ندهید.

 نتیجه گیری

ترموتراپی دارای روش های مختلفی می باشد. از روش های گرمادرمانی سطحی و عمقی گرفته تا روش های مرطوب و سرما درمانی. بسیار مهم است که در انتخاب روش ترموتراپی به منشا اصلی درد توجه شود و متناسب با ریشه اصلی درد اقدام به انتخاب روش درمانی نمایید تا اثربخشی ترموتراپی خود را نشان دهد.ش

نظرات کاربران

ثبت نظر شما