جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

آنوریسم مغزی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد؟

۴ خرداد ۱۴۰۱

آنوریسم مغزی به معنی ایجاد یک ناحیه ورم کرده و یا برآمدگی در رگ های خونی مغزی است، این ضایعه از نظر آناتومیک اکثرا شبیه میوه آویزان شده از شاخه است. احتمال تراوش یا پارگی آنوریسم مغزی به شدت وجود دارد، لذا خونریزی داخل مغز( سکته هموراژیک) به وقوع می پیوندد، در اکثر موارد پارگی آنوریسم مغزی در فضای مابین مغز و بافت های پیرامون آن به وقوع می پیوندد، از این نوع سکته هموراژیک تحت عنوان خونریزی ساب آراکنوئید یاد می شود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکوکاردیوگرافی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

آنوریسم دچار پارگی، بلافاصله به یک ضایعه تهدید کننده جان افراد تبدیل می شود، لذا به درمان مناسب و صحیحی نیازد دارد، این در حالیست که بسیاری از آنوریسم های مغزی دچار پارگی نمی شوند، مشکلات جسمانی را ایجاد نمی کند یا علائم مشخصی ندارد، این آنوریسم ها اکثرا در حین انجام آزمایشات برای تشخیص سایر بیماری های دیگر شخص، شناسایی می شوند. درمان آنوریسم مغزی بدون پارگی، در برخی موارد مفید واقع می شود، بدین ترتیب از بروز پارگی در رگ های مغزی،  در آینده نزدیک جلوگیری به عمل می آید.

علائم آنوریسم مغزی

1.آنوریسم بدون پارگی:

سردرد شدید و ناگهانی، اصلی ترین نشانه آنوریسم دچار پارگی است، معمولا از این سردرد، با عنوان بدترین سردردی که فرد تا این لحظه تجربه کرده است یاد می شود.

نشانه ها و علائم متداول پارگی آنوریسم عبارتند از:

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه سونوگرافی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

. سردرد های ناگهانی و خیلی شدید

. تهوع و استفراغ

. سفت شدن ناحیه گردن

. تار شدن یا دوگانگی بینایی

. حساسیت به نور 

. حمله عصبی 

. افتادگی پلک

. از دست رفتن هوشیاری

. احساس سردرگمی

تراوش در آنوریسم

در برخی موارد ممکن است آنوریسم با تراوش مقدار اندکی خون همراه بشود، چنین تراوشی( خونریزی موقت) با نشانه های زیر همراه می شود:

. سردرد خیلی شدید و ناگهانی

. پارگی به مراتب شدیدتر پس از تراوش

آنوریسم بدون پارگی

آنوریسم مغزی بدون پارگی، هیچگونه علائمی را از خود بجا نمی گذارد، عالی الخصوص در صورتی که در مقیاس کوچک به وقوع پیوسته باشد، این در حالیست که آنوریسم بزرگتر و فاقد پارگی، احتمالا روی بافت ها و اعصاب مغز فشار وارد می کند، در این شرایط بیماری ممکن است با شرایط احتمالی زیر روبرو شود:

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه رگ یاب با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه رگیاب  کلیک کنید.

. درد در قسمت بالا، و عقب یکی از چشم ها 

. بزرگ شدن مردمک چشم

. بی حسی یک سمت صورت

علل ایجاد آنوریسم مغزی:

علل واقعی ایجاد این عارضه هنوز ناشناخته است، اما یک سری عوامل، خطر بروز این عارضه را افزایش می دهد.

عوامل مخاطره آمیز ایجاد آنوریسم مغزی:

برخی عوامل منجر به تضعیف دیواره سرخرگ، و به تبع افزایش خطر بروز آنوریسم مغزی یا پارگی آنوریسم می شوند، آنوریسم های مغزی در افراد بالغ بیشتر از اطفال و در زنان شایع تر از مردان است. برخی عوامل مخاطره آمیز در گذر زمان ظاهر می شوند، برخی دیگر از ابتدای تولد با فرد همراه هستند، عوامل مخاطره آمیزی که در گذر زمان توسعه می یابند عبارتند از:

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه سونیکید با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه جنین یاب کلیک کنید.

. بالا رفتن سن

. مصرف دخانیات

. فشار خون بالا( بیماری فشار خون)

. مصرف مواد مخدر، علی الخصوص کوکائین

. مصرف افراطی الکل

. برخی آنوریسم های مغزی، پس از آسیب دیدگی سر ( آنوریسم تجزیه ای) یا برخی عفونت های خونی ( آنوریسم مایکوتیک) ظاهر می شوند.

عوامل مخاطره آمیز آنوریسم مغزی در زمان تولد

برخی بیماری هایی که از مان تولد در فرد وجود دارند، ریسک ظهور آنوریسم مغزی را افزایش می دهند، این عوامل عبارتند از:

. اختلالات مادرزادیدر بافت پیوندی  همچون سندروم اهلر-دانلوس که منجر به تضعیف رگ های خونی می شود

. بیماری پلی کیستیک کلیوی که یک بیماری مادرزادی است و منجر به افزایش فشار خون در کیسه های نگهدارنده مایعات در کلیه های بیمار می شود.

. آئورت به صورت غیر عادی باریک( باریک شدن آئورت): یک رگ خونی بزرگ که خون غنی از اکسیژن را از قلب به قسمت های مختلف بدن انتقال می دهد.

. ناهنجاری بدشکلی شریانی مغز (AVM): اتصال غیر عادی بین سرخرگ ها و سیاهرگ های مغز، که مانع از به جریان افتادن طبیعی خون بین آن ها می شود.

. سابقه خانوادگی ابتلا به آنوریسم مغزی به خصوص بستگان درجه یک همچون والدین، خواهر، برادر و فرزند

عوارض آنوریسم مغزی

هنگامی که آنوریسم مغزی دچار پارگی می شود، خونریزی تنها چند ثانیه طول می کشد، این خونریزی مستقیما به سلول های اطراف آسیب وارد می کند و علاوه بر این، خونریزی منجر به آسیب دیدگی یا نابودی سایر سلول ها می شود و علاوه بر این فشار داخل جمجمه نیز افزایش می یابد. اگر فشار ناشی از پارگی خیلی زیاد شود، انتقال خون و اکسیژن به مغز مختل می شود، این شرایط تا جایی پیش می رود که هوشیاری از بین می رود و حتی ممکن است در صورت عدم تشخیص، منجر به مرگ بیمار شود.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه فتال مانیتورینگ با قیمت مناسب را از دست ندهید.

عوارض قابل گسترش پس از پارگی آنوریسم عبارتند از:

. خونریزی مجدد:

آنوریسمی که دچار تراوش یا پارگی شده است، در معرض ریسک خونریزی مجدد قرار دارد، خونریزی مجدد، منجر به وارد شدن آسیب بیشتر به سلول های مغزی می شود.

. وازواسپاسم:

پس از پارگی آنوریسم، رگ های خونی مغز که به صورت نامنظمی باریک می شوند ( وازواسپاسم)، این حالت میزان انتقال خون به سلول های مغزی را کاهش می دهد که این فرایند سکته ایسکمی نام دارد و ضمنا اسیب و تخریب بیشتر سلولی را به دنبال خواهد داشت.

. هیپوناترمی:

خونریزی ساب آراکنوئید ناشی از آنوریسم پاره شده، تعادل سدیمی خون را به هم می زند، این مشکل بدلیل آسیب دیدگی هیپوتالاموس، یکی از نواحی اطراف پایه مغز رخ می دهد، افت سدیم خون(هیپوناترمی) منجر به ورم کردن سلول های مغز و ایجاد آسیب دائمی می شود.

درمان آنوریسم های مغزی فاقد پارگی

قطع رگ به روش جراحی، با اعمال کلاف های درون وریدی، یا استفاده از منحرف کننده جریان، منجر به بسته شدن آنوریسم مغزی فاقد پارگی می شوند و در عین حال از پارگی های آتی جلوگیری می کنند، البته در برخی آنوریسم های فاقد پارگی، خطرات بالقوه ناشی از جراحی، شدیدتر از مزیت های احتمالی هستند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه فتوتراپی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

اگر فشار خون بالایی دارید با پزشک متخصص خود درباره دارو های کنترل کننده بیماری صحبت کنید، در صورت وجود آنوریسم ، کنترل صحیح فشار خون خطر پارگی را کاهش می دهد، در صورتی که به صورت مداوم سیگار می کشید با متخصصین پزشکی و مشاوران مربوطه راجع به استراتژی های ترک سیگار صحبت کنید چرا که کشیدن سیگار یکی از دلایل مهم ایجاد، گسترش و پارگی آنوریسم محسوب می شود

 جی مد استور، بورس انواع لوازم و ادوات پزشکی وابسته با نازل ترین قیمت

نظرات کاربران

ثبت نظر شما