جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

روش های درمان سوختگی جزئی در خانه

۴ خرداد ۱۴۰۱

سوختگی های درجه یک و درجه دو معمولا به هنگام رخداد، در لایه های بالایی پوست ایجاد می شوند و ناحیه مورد نظر با تغییر رنگ پوست به قرمز، التهاب و درد همراه است، سوختگی های درجه یک را می توان سوختگی سطحی قلمداد کرد که در اثر حرارت ایجاد می شوند، در سوختگی های سطحی با استفاده از روش های درمان خانگی به نحو احسن، می تواند روند بهبودی پوست را صعودی و نیاز به مراجعه به مراکز پزشکی را کاهش دهد اما شایان ذکر است که روش های درمانی در این نوشتار به هیچ وجه برای سوختگی های با درجات بالاتر تجویز نمی شود و برای این قبیل موارد باید به مراکز پزشکی مراجعه کرد. روش های درمان سوختگی جزئی در خانه موضوع مقاله می باشد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه سنجش تراکم استخوان با قیمت مناسب را از دست ندهید.

درمان سوختگی جزئی در خانه

استفاده از مواردی طبیعی و در دسترس می تواند بسیار مفید بوده و در روند بهبود پوست آسیب دیده موثر باشد، می توان برای استفاده و بهره وری به نحو صحیح موارد زیر را ذکر کرد:

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه تست ورزش با قیمت مناسب را از دست ندهید.

. آب سرد:

آب سرد با کاهش دما سبب جلوگیری از حاد شدن سوختگی پوست و عفونت می تواند مفید باشد، بهتر است چند دقیقه محل سوخته را در معرض آب سر قرار داده تا از افزایش سوختگی جلوگیری شود همچنین می توان چند دقیقه نیز بر روی محل آسیب دیده پوست یخ نیز قرار داد و فواصل زمانی معین آن را تکرار کرد. استفاده بیش از حد از آب سرد می تواند باعث بروز سرمازدگی در ناحیه آسیب دیده شود پس بهتر است به صورت زیاد و مداوم از آن استفاده نشود.

. سیب زمینی خام:

سیب زمینی خام به علت دارا بودن خواص ضد التهابی و تسکین دهنده، سوختگی های جزئی پوست را درمان و در کاهش درد موثر باشد و در نهایت احتمال بروز پلاکت هارا کاهش دهد، می توان یک برش سیب زمینی خام را پس از شستشو بر روی محل سوختگی پوست قرار داد یا با رنده سیب زمینی و به دست آوردن یک فرم خمیری شکل، به مدت پانزده دقیقه آن را بر روی پوست قرار داد.

. گیاه آلوئه ورا:

گیاه آلوئه ورا دارای خواص رطوب و بافتی است که می تواند در بهبود روند سوختگی بسیار کمک کند، می توان با تهیه یک قطعه برگ گیاه آلوئه ورا و برش ان، ژل موجود در گیاه را استخراج کرده و مستقیم بر روی پوست آسیب دیده بمالید، همچنین می توان یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا را با زردچوبه ترکیب کرده و سپس بر روی محل مورد نظر قرار دهید، شایان ذکر است که اگر در هنگام سوختگی به گیاه طبیعی آلوئه ورا دسترسی نداشتید می توانید از کرم های آلوئه ورا مشروط به داشتن درصدی خلوص طبیعی گیاه؛ استفاده کنید.

تخفیف فوق العاده: خرید ویلچر با قیمت مناسب را از دست ندهید.

. عسل:

عسل به علت داشتن خواص ضد باکتری و ضد التهابی می تواند به ضد عفونی زخم و سوختگی ها کمک کند . همچنین شانس ابتلا به زخم های هیپرتروفیک را کاهش دهد، می توان با آغشته کردن گاز استریل به عسل آن را بر روی زخم قرار دهید و با پانسمان آن به بهبودی پوست سوخته کمک کنید، باید توجه داشت که باند آغشته به عسل را باید روزانه سه تا چهار بار تعویض کرد.

. چای سیاه:

چای سیاه با دارا بودن اسید تانیک می تواند به کاهش گرما و سوزش در درمان سوختگی کمک کند و در نتیجه درد را کاهش دهد، می توان با تهیه یک لیوان دم کرده چای سیاه و آغشته کردن آن به یک پارچه تمیز و نرم، بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید یا می توان کیسه چای سیاه طبیعی را درون آب گرم قرار داده و بعد از چند دقیقه کیسه را از آب خارج کرده و اجازه دهید سرد شود، سپس مستقیم بر روی محل سوختگی پوست قرار داد.

. سرکه:

خواص رطوب و ضد عفونی کننده موجود در سرکه می تواند در درمان سوختگی جزئی و جلوگیری از بروز عفونت بسیار مفید باشد؛ سرکه سفید یا سرکه سیب را در مقدار مساوی از آب مخلوط کرده و سپس با آب محل سوختگی را شستشو دهید و سپس بر روی منطقه آسیب دیده پارچه آغشته شده به سرکه را قرار دهید و هر دو تا سه ساعت پارچه را حتما عوض کنید.

. آب پیاز:

آب پیاز با دارا بودن موادی همانند گوگرد و کورستین، می تواند سبب کاهش درد و کمک به فرایند بهبود سوختگی شود و ریسک ابتلا به عفونت را به طرز چشم گیری کاهش دهد. با تقسیم کردن یک پیاز به دو نیم و قرار دادن آن بر روی محل سوختگی و تعویض آن بعد از چند دقیقه می توان به بهبودی پوست کمک کرد، این کار را چند بار در روز انجام داده و موارد مشروحه را حتما رعایت کنید زیرا پیاز خواص دارویی خود را بعد از چند دقیقه از دست می دهد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه بیلی روبین متر با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه بیلی چک کلیک کنید.

. پماد آنتی بیوتیکی:

پماد های حاوی آنتی بیوتیک با جلوگیری از تشکیل عفونت به درمان سوختگی کمک بسیار قابل توجه ای می کند ، کافی است تا پامد را بر روی محل سوختگی قرار داده و از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.

. شیر:

شیر به علت دارا بودن چربی و پروتئین با مرطوب کردن ناحیه آسیب دیده سبب بهبودی هرچه بیشتر پوست می شود، کافی است تا محل آسیب را در ظرف محتوی شیر قرار داده و به مدت چند دقیقه و چند بار در روز تکرار کنید.

. محلول روغن نارگیل و آب لیمو:

هم روغن نارگیل و آب لیمو می تواند در هنگام سرد شدن و خشک شدن سوختگی کمک کند، روغن نارگیل غنی از ویتامین E است و با دارا بودن اسید های چرب مانند لوریک اسید، اسید مریستیک و اسید کاپرلیک، درای مزایای ضد قارچی و آنتی باکتریایی است که به درمان سوختگی کمک می کند، همچنین آب لیمو دارای خواص اسیدی است که به طور طبیعی به بهبود زخم ها کمک می کند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اتوکلاو پزشکی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

با مخلوط کردن روغن نارگیل و آب لیمو و قرار دادن آن بر روی ناحیه سوختگی می توان به بهبود روند درمانی پوست آسیب دیده کمک کرد.

جی مد استور، بورس انواع لوازم و ادوات وابسته پزشکی با نازل ترین قیمت                                                   

نظرات کاربران

ثبت نظر شما