جدیدترین اخبارومقاله ها

دسته بندی موضوعی

چکش معاینه چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

۱۶ خرداد ۱۴۰۱

چکش رفلکس یا همان چکش معاینه، یک ابزار مخصوص و مورد استفاده پزشکان و متخصصان قلمداد می شود که دارای کارایی های بسیار زیاد و مفید است، چکش رفلک از این جهت بسیار سودمند تلقی می شود که  برای بررسی واکنش تاندون های عمیق بدن مورد استفاده قرار می گیرد و به نحوی می توان گفت مکمل یکی از مهم ترین تست های زمینه معاینه فیزیکی اعصاب است، بدین وسیله می توان گفت پزشکان و متخصصین با استفاده از این وسیله سودمند، می توانند ناهجاری های به وجود آمده در سیستم مرکزی و محیطی اعصاب را شناسایی کنند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اتوکلاو پزشکی با قیمت مناسب را از دست ندهید.

ویژگی های مهم و قابل توجه چکش معاینه یا نورولوژی

یکی از ابزار های موثر، کاربردی و جالب توجه در امر انواع معاینه های عصبی و پزشکی، چکش معاینه یا نورولوژیاست، پزشکان متخصص از این وسیله سودمند برای انجام معاینات مختلف در ارتباط با سیستم عصبی و بازتاب ناشی از آن استفاده می کنند، شایان ذکر است که اولین کشور بهره گیرنده از این وسیله کشور آلمان بوده است که سابقه طولانی و گوناگونی در بکارگیری چکش نورولوژی داشته است.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه بیلی روبین متر با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه بیلی چک کلیک کنید.

مکانیزم استفاده از چکش معاینه 

مکانیزم استفاده از چکش معاینه بدین صورت است که شخص متقاضی جهت معاینه بر روی نشیمنی با ارتفاع زیاد می نشیند، به نحوی که پاهای شخص متقاضی به زمین نرسد، سپس پزشک متخصص با استفاده از چکش نورولوژی، به قسمت زیرین زانوی شخص متقاضی ضرباتی بسیار آرام را وارد می کند.

تخفیف فوق العاده: خرید ویلچر با قیمت مناسب را از دست ندهید.

در محل وارد کردن ضربه توسط پزشک متخصص یعنی دقیقا قسمت زیرین زانو، تاندونی قرار گرفته است که دارای حساسیت بسیار زیادی به ضربه می باشد، ضربات وارد شده به این تاندون های حساس که ران را به ساق پا متصل ساخته است موجب می شود که عضلات سر ران سفت شده و در نتیجه آن؛ ساق پای فرد متقاضی دچار یک پرتاب ناخودآگاه می شودف شایان ذکر است شخص متقاضی به هنگام انجام این معاینه توسط پزشک متخصص، به هیچ وجه نباید از بیم اصابت ضربه چکش معاینه، پای خود را سفت کند زیرا ممکن است در روند معاینه اختلال ایجاد بشود.

 

کاربرد چکش معاینه 

چکش های معاینه برای انجام برخی آزمایش های مرتبط با بازتاب های تاندونی کاربرد دارند. در واقع چکش معاینه، این امکان را برای پزشک مهیا خواهد کرد که بتواند مشکلات و اختلالاتی که مرتبط با عصب و میزان و جایگاه آن را به سادگی تشخیص دهد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه تست ورزش با قیمت مناسب را از دست ندهید.

در صورت استفاده از این ابزار و بروز رفلکس و واکنش های طبیعی و نرمال، می تواند نشان دهنده سالم بودن مغز و نخاع و همچنین سلامت اعصاب حسی و حرکتی باشد. اما در صورتی که واکنش ها به ضربات این چکش عمقی باشد می تواند به علت برخی اختلالات در عملکرد نورون های حرکتی فوقانی باشد. همچنین کاهش این بازتاب ها می تواند دلیلی بر وجود نقص در نورون های حرکتی تحتانی باشد.

 

انواع مختلف چکش های معاینه 

از جایی که برای انجام تست های رفلکس، بخش های متفاوتی از بدن شخص متقاضی مورد ارزیابی قرار می گیرد، در نتیجه در جهت انجام هرچه بهتر این مواردف چکش هایی با اشکال مختلف و کاربرد های گوناگون موجود است که می توان آنها را به شرح ذیل نوشت:
 

. چکش معاینه ترومنر

ساختار تشکیل دهنده چکش معاینه ترومنر شامل یک غدد دستگیره و دو سر گرد می باشد، معمولا از سر کوچک تر به منظور انجام برخی معاینات در کودکان و در مواقعی نیز برای انجام تست پرکاشن قفسه سینه و شکم کاربرد دارد، اما قسمت پهن تر این چکش برای انجام تست رفلکس زانو بیشتر کاربرد دارد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه سنجش تراکم استخوان با قیمت مناسب را از دست ندهید.

. چکش معاینه تیلور

چکش های تیلور، یکی دیگر از نسخه های پرکاربرد چکش رفلکس محسوب می شود که برای معاینه اطفال بیشتر کاربرد دارد، شکل ظاهری خاص این نوع چکش رفلکس به سبب جنس سیلیکونی و شکل مثلثی آن، سبب شده که به نسبت سایرین دارای کمترین وزن ممکن باشد، چکش تیلور این خاصیت را دارد که میزان از دست رفتگی رفلکس را نیز تعیین کند.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار مغز با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه eeg کلیک کنید.

. چکش معاینه بابینسکی

چکش معاینه بابینسکی نوع دیگری از چکش های معاینه است که از نظر ظاهری دارای یک دسته و یک سری تیز می باشد که برای انجام برخی معاینات و سنجش رفلکس در کف پا و نیز انجام تست حس عمقی فرد کاربرد بسیاری دارد.

انواع تست های اعصاب بر پایه چکش معاینه

معاینه رفلکس تاندونی

در این نوع سنجش، با استفاده از چکش رفلکس، ضرباتی آرام به تاندون وارد می شود که موجب کشیده شدن گیرنده های درون تاندون و کوتاه شدن رفلکس عضله می شود.
 

رفلکس جهشی زانو

در نوع دیگری از سنجش پزشکی توسط چکش، فرد یک بار به حالت نشسته و یک بار هم به صورت دراز کش، مورد معاینه قرار می گیرد در این نوع تست با استفاده از چکش معاینه، ضربه ای به عضله کشککی وارد می شود و سپس بازتاب و واکنش عضله چهارسر، توسط شخص متخصص مورد بررسی قرار می گیرد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه نوار عصب و عضله با قیمت مناسب را از دست ندهید و برای مشاهده انواع دستگاه emg کلیک نمایید.

رفلکس عضله دو سر 

به وسیله چکش معاینه پزشکی، یک ضربه آرام به قسمت چین دار موجو در آرنج ضربه ای وارد خواهد شد و نوع رفلکس این ضربه، به وسیله خم شدگی خود را نشان می دهد.

 

رفلکس عضله سه سر

شخص متخصص برای انجام این تست، با استفاده از چکش معاینه به پشت آرنج شخص متقاضی ضربه ای وارد می کند که واکنش عصب در صورت صحت بدنی؛ به شکل باز شدن آرنج است

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکو قلب با قیمت مناسب را از دست ندهید.

رفلکس خم کننده انگشت دست

این نوع از تست به هنگامی انجام می شود که شخص متقاضی، انگشتان دست خود را به صورت نیمه خم قرار داده و با استفاده از چکش معاینه، ضربه ای به کف دست بیمار وارد می کند که در نتیجه، انگشتان آن فرد خم خواهد شد.

تخفیف فوق العاده: خرید دستگاه اکو قلب جنین با قیمت مناسب را از دست ندهید.

امکان بهره گیری به نحو احسن و توسط متخصصین اعصاب و پزشکان از این وسیله به نحو احسن وجود دارد، در این نوشتار با پرداخته شدن به انواع چکش معاینه و روش های پزشکی معاینه، تا حدی با موارد بسیاری از چکش معاینه آشنا شدیم و امید است اشخاص گرامی بتوانند از متن این نوشتار به نحو احسن استفاده کنند.

جی مد استور، بورس انواع ادوات و لوازم پزشکی وابسته با نازل ترین قیمت

نظرات کاربران

ثبت نظر شما